M. Sikorska: chcemy konkretnych rozmów o leśnictwie
– Nie chodzi o wycinkę, a o konkretne rozmowy o leśnictwie – mówiła w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn przedstawicielka związku zawodowego leśników Marlena Sikorska. Związkowcy zrzeszający pracowników Lasów Państwowych protestują od kilku dni przeciwko planom Ministerstwa Klimatu i Środowiska.
Resort środowiska wprowadził w styczniu moratorium na wycinkę lasów w wybranych miejscach. Z tego powodu tydzień temu związkowcy pikietowali w wielu miejscach w Polsce, w tym przed Urzędem Wojewódzkim w Olsztynie. Wiceprzewodnicząca Rady Regionu Olsztyńskiego Związku Leśników Polskich Marlena Sikorska tłumaczyła na antenie Radia Olsztyn, że leśnicy zostali tym zaskoczeni i nie znają szczegółów prawnych takich rozwiązań.
Jeśli chodzi o termin i czas jaki nam dano na przemyślenia, to tu go nie było. Byliśmy tym zaskoczeni. Nie znamy powodów, dla których wybrano te tereny, bo żadna analiza o tym nie mówi
– wyjaśniła.
Marlena Sikorska tłumaczyła, że leśnicy widzą potrzebę zmian w zarządzaniu lasami. Podkreśliła jednocześnie, że są też otwarci na rozmowy z organizacjami ekologicznymi. – Nigdy nie zwracano się do nas o jakiekolwiek wsparcie, albo wytłumaczenie, pomoc w zrozumieniu pewnych procesów – mówiła Marlena Sikorska.
Leśnicy alarmują, że radykalne zmiany proponowane przez ministerstwo mogą zagrozić firmom wykonującym prace leśne, branży tartacznej i meblarskiej. Ministerstwo odpowiada, że wycinka drzew musi być ograniczona, a szczegóły będą opracowywane wspólnie, w czasie trwających konsultacji.
Poza realnym dialogiem z rządem, leśnicy domagają się także poszanowania ich pracy. Chodzi o przekazy medialne, głównie w mediach społecznościowych, które często ich rolę sprowadzają do „wyrzynania lasów”.
My nikomu nie robimy krzywdy, a wydźwięk dla nas jest tylko negatywny. Oczekujemy ze strony ministerstwa wsparcia naszej działalności. Swoją pracę od pokoleń realizujemy najlepiej jak potrafimy
– wyjaśniła Marlena Sikorska.
Według gościa Porannych Pytań szeregowi pracownicy Lasów Państwowych zostali w ostatnich latach pokrzywdzeni przez nadmierne zaangażowanie polityczne kierownictwa. W 2019 roku źle pracę Lasów Państwowych oceniało 6 procent badanych, w 2023 było to już 24 procent.
Posłuchaj rozmowy
Autor: W. Jermakow
Redakcja: Ł. Sadlak