Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 20 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

M.Gornowicz: rosnące płace obciążają budżet Olsztyna. J.Babalski: miasto powinno być oszczędniejsze w wydawaniu pieniędzy

O finansach Olsztyna i projekcie przyszłorocznego budżetu Krzysztof Kaszubski rozmawiał z Mirosławem Gornowiczem – przewodniczącym komisji budżetu i finansów olsztyńskiej Rady Miasta z klubu radnych Ponad Podziałami i Jarosławem Babalskim – radnym PiS, członkiem komisji budżetu i finansów.

Jak mówił Mirosław Gornowicz przychody Olsztyna maleją, a wydatki miasta rosną. Jego zdaniem nie trudno przewidzieć skutki takiej sytuacji. Przewodniczący komisji budżetu i finansów przekonywał, że uchwalenie każdego budżetu jest trudne.

Społecznie słuszne decyzje rządu, polegające na obniżeniu dolnej granicy podatkowej z 18 na 17 procent, wzrost kosztów uzyskania przychodu, zwolnienie osób do 26 roku życia z płacenia podatku od dochodów sprawiają, że wpływy do budżetu samorządu maleją. Rosną natomiast wydatki, co jest spowodowane wzrostem wynagrodzeń. Ze społecznego punktu widzenia należy się cieszyć, że wynagrodzenia rosną (…) ale w samej oświacie w budżecie na rok 2020 musieliśmy przeznaczyć ponad 10 milionów więcej tylko z tego tytułu.

Radny Jarosław Babalski podkreślał, że autorem budżetu Olsztyna nie jest rząd tylko prezydent miasta Piotr Grzymowicz, który zarządza miastem od co najmniej 12 lat. Zdaniem radnego PiS miasto powinno być oszczędniejsze w wydawaniu pieniędzy.

Piotr Grzymowicz był we władzach miasta i miał wpływ na na to co się dzieje w mieście, jak są prowadzone inwestycje, jak jest układany budżet. (…) Skutki tego widzimy teraz (…) Trzeba sobie zadać pytanie: czy my jako mieszkańcy jesteśmy zadowoleni z polityki finansowej jaką realizuje prezydent Olsztyna? Od piątku czekam na projekt, mimo że ustawowy termin, w którym powinienem go dostać minął 15 listopada.

Posłuchaj rozmowy

00:00 / 00:00

Od lewej Mirosław Gornowicz i Jarosław Babalski. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Od lewej Jarosław Babalski, Krzysztof Kaszubski i Mirosław Gornowicz. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, Olsztyn, budżet, projekt, Krzysztof Kaszubski, miasto, Mirosław Gornowicz, video
Inwestycje kolejowe zostaną dofinansowane. Między Olsztynem a Dobrym Miastem powstaną nowe tory, przystanki i przejazdy

Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego dofinansuje kwotą 189 milionów złotych projekt prac kolejowych na odcinku Olsztyn - Gutkowo - Dobre Miasto. Projekt przewiduje m.in. całkowitą wymianę torów, co...

Zamknij
RadioOlsztynTV