Łukasz Tarnawa: powinniśmy modernizować rodzime firmy w kierunku ekspansji międzynarodowej
Sytuacja gospodarcza na świecie i w Polsce tematem audycji Po Pierwsze Gospodarka. Gościem Leszka Cimocha był główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska Łukasz Tarnowa.
Zdaniem Łukasza Tarnawy, układ czynników wspierających polską gospodarkę nadal jest korzystny.
Jeśli mówimy o recesji, czyli spadku wartości Projektu Krajowego Brutto (PKB) to wydaje mi się, że przed nami jest dłuższa perspektywa. Układ czynników wspierających polską gospodarkę nadal jest korzystny. Oczywiście w ostatnim okresie pojawiło się wiele informacji, które wskazują na to, że faktycznie polska gospodarka może lekko tracić na tempie wzrostu (…)
Jak zaznacza główny ekonomista Banku Ochrony Środowiska, wychłodzenie polskiej gospodarki następuje z bardzo wysokiego poziomu.
Nasze analizy wskazują, że nie jest to preludium do gwałtownego spowolnienia, a tym bardziej do kryzysu, czy recesji (…) W naszym przypadku kontekst jest bardzo ważny. Zależymy od tego co się dzieje u naszych sąsiadów, w szczególności w Niemczech. Niemcy zależą natomiast od tego co się dzieje w Chinach.
Kilka ostatnich kwartałów to był bardzo dobry okres koniunktury w gospodarce globalnej.
Naszym wyzwaniem wciąż jest relatywnie niska innowacyjność gospodarki i poleganie na niskich kosztach pracy, choć to się już zmieniło. W tym łańcuchu nadal jesteśmy na drabinie poddostawców. Nie spijamy śmietanki. Wciąż jesteśmy poddostawcami relatywnie prostych podzespołów do bardziej skomplikowanych produktów, które Niemcy sprzedają w postaci dóbr inwestycyjnych w Chinach (…)
Łukasz Tarnawa przekonywał, że powinniśmy prowadzić politykę reform strukturalnych i doprowadzić do tego, że uczelnie będą współpracować z firmami.
Powinniśmy modernizować rodzime firmy w kierunku ekspansji międzynarodowej (…) My jesteśmy raczej przygotowani do realizowania strategii obronnej. Polski przedsiębiorca patrzy na rożnego rodzaju ryzyka m.in. regulacyjne, prawne, podatkowe czy zewnętrzne i nie ma poczucia bezpieczeństwa co widać w badaniach. Cały czas utrzymuje się niepewność.
Posłuchaj całej rozmowy Leszka Cimocha