Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Łukasz Szumowski: Ostatnim etapem walki z COVID-19 będzie proces szczepienia. To kwestia kilkunastu miesięcy

COVID-19 nie jest jedyną chorobą, na którą będą chorować i od której będą umierać ludzie, jak najszybciej musimy odmrozić system ochrony zdrowia i wznowić opiekę oraz zabiegi w innych dziedzinach medycyny – powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia podkreślił, że najważniejsze dane, którymi operuje MZ to liczba nowych zakażeń i skala codziennych wzrostów zachorowań. Dodał również:

Bardzo istotne w tej skali wzrostów są jeszcze dwie liczby, które świadczą o wydolności systemu ochrony zdrowia. Na ok. 10,5 tys. łóżek w szpitalach zakaźnych mamy obecnie w granicach 2,3 tys. pacjentów z COVID-em 19, w tym ok. 140 osób podłączonych do respiratorów, których łącznie w szpitalach zakaźnych mamy 1,4 tys.

Ponadto Łukasz Szumowski zwracał uwagę, że „choć obecnie nie obserwujemy dużej skali wzrostów zachorowań, to jednak musimy być gotowi nawet na najczarniejszy scenariusz”. Minister zdrowia powiedział również jak wygląda sytuacja jeśli chodzi o dzienną liczbę testów:

Testów w Polsce nam nie brakuje. Dotychczas zakupiliśmy ich już ponad milion. Obecnie możliwości naszych ponad 80 laboratoriów to ok. 22 tys. testów na dobę. Wykonujemy standardowo w granicach 12 tys. Jak więc widać nie wykorzystujemy tego potencjału. I naszą rolą jest w tej chwili takie pokierowanie procesem testowania, by ten pułap choćby 20 tys. na dobę osiągnąć.

Prezes NFZ szacuje, że na walkę z COVID-19 wydajemy ok. 100 mln zł miesięcznie. Na co idą te pieniądze?

Finansujemy bieżące działanie szpitali jednoimiennych, którym płacimy choćby za gotowość przyjęcia pacjentów oraz za każdego nowo przyjmowanego pacjenta z COVID 19. Płacimy za przeprowadzane testy, za izolatoria dla osób niewymagających hospitalizacji

– zaznaczył Szumowski i dodał:

Mogę dziś powiedzieć z całą pewnością, że jesteśmy jeszcze przed szczytem zachorowań, ale jednak tę skalę zachorowań udało nam się wypłaszczyć.

Minister powiedział też, że ostatnim etapem walki z koronawirusem będzie proces szczepienia Polaków:

Szczepionka to kwestia kilkunastu miesięcy. Dopiero zaś jak będziemy mieli szczepionkę, gdy dotrze ona do Polski i zaczniemy proces szczepienia, będziemy mogli mówić, że kończymy walkę.

Szef resortu zdrowia potwierdził również swoje rekomendacje w sprawie wyborów prezydenckich:

Rekomenduję wybory tradycyjne za dwa lata. A jeżeli nie będzie zgody formacji politycznych, by przeprowadzić wybory w tej bezpiecznej formie, to jedyną możliwą formą wyborów w czasach epidemii są wybory korespondencyjne. Musimy ograniczać kontakty międzyludzkie, a wybory korespondencyjne umożliwiają ograniczenie kontaktów.

 

Źródło: PAP
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w ministerstwo zdrowia, Łukasz Szumowski, koronawirus
Wzięli sprawy w swoje ręce. Mieszkańcy Pisza uszyli i rozdali ponad 6 tysięcy maseczek

Ponad 6 tysięcy maseczek ochronnych otrzymali piszanie. To efekt społecznej akcji „Maseczki dla Pisza", zorganizowanej przez samych mieszkańców. Na Facebooku utworzono grupę „Maseczki dla Pisza (COVID-19)"....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV