Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 1 °C pogoda dziś
JUTRO: 3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lekarze przypominają o rozsądnym stosowaniu antybiotyków

Bakterie oporne na antybiotyki są codziennym problemem w szpitalach w całej Europie. Żeby temu przeciwdziałać organizowany jest Europejski Dzień Wiedzy o Antybiotykach.

Dziś lekarze przypominają – stosowania antybiotyków trzeba unikać i stosować je tylko w razie konieczności. Sami jednak nie zawsze pamiętają o tym, wypisując recepty, dlatego eksperci zwracają uwagę powszechną na łatwość w dostępie do antybiotyków.

Propagowaniu wiedzy o  szkodliwości nadużywania tych leków  służy Narodowy Program Ochrony Antybiotyków. Najnowsze dane potwierdzają, że w Europie wzrasta liczba pacjentów zakażonych bakteriami opornymi, a poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego staje się antybiotykooporność. Jedynym sposobem to jest stosowanie antybiotyków jedynie w sytuacjach, gdy są naprawdę niezbędne.

Eksperci dodają, że pacjenci hospitalizowani z dużym prawdopodobieństwem zostaną poddani terapii antybiotykowej, która w 50% przypadków może być nieskuteczna.

Posłuchaj relacji Aleksandry Skrago

00:00 / 00:00

 

Autor: A.Skrago
Redakcja: Ł.Węglewski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w leczenie, antybiotyk
Szpital wojewódzki kupił sprzęt najnowszej generacji. Rezonans i tomograf pracują całą dobę

 Na Warmii i Mazurach działa obecnie 17 tomografów i 8 rezonansów. Przez ostatnich 13 lat badania na takim sprzęcie wykonywała, w szpitalu wojewódzkim, zewnętrza firma. Teraz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV