Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ławnicy pilnie poszukiwani. W elbląskich sądach jest kilkadziesiąt wakatów

Fot. fotolia

W elbląskich sądach brakuje ławników. Aby uzupełnić skład, sąd okręgowy potrzebuje ich prawie sześćdziesięciu.

To połowa obsady koniecznej do tego, by sądy mogły planować rozprawy i płynnie pracować. Samorządy muszą przeprowadzić wybory uzupełniając, ale aby je przeprowadzić potrzebni są chętni. Kandydaci powinni spełniać szereg warunków i mieć poparcie organizacji społecznej lub grupy mieszkańców.

Sąd potrzebuje ławników z Braniewa, Fromborka, Młynar, Pasłęka oraz z gminy Elbląg i samego miasta. W samym Elblągu na 17 wakatów zgłosiło się 17 chętnych. Obejmą oni obowiązki, jeśli o ich wyborze zdecyduje rada miasta. Nadzwyczajne posiedzenie odbędzie się w ostatnim dniu lutego.

Ławnik może zostać wyznaczony do udziału w rozprawach do dwunastu dni w ciągu roku. Jeśli potrzebny jest dłużej, decyduje o tym prezes sądu. Może się tak stać jedynie z ważnych przyczyn, np. jeśli istnieje konieczność zakończenia rozprawy z udziałem konkretnego ławnika.

Ze względów ekonomicznych elbląskie sądy szukają ławników z miejscowości położonych najbliżej sądu. Ławnicy wyłonieni w wyborach uzupełniających będą pełnić tę funkcję do końca roku. Jesienią odbędą się ponowne wybory na kadencję 2020-2023.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za M.Stankiewicz

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, Elbląg, wybory, sądownictwo
Zatrzymano kolejną osobę z dopalaczami. Do aresztu trafił mieszkaniec Elbląga

Młody, dwudziestokilkuletni, mężczyzna został zatrzymany przez patrol na jednej z ulic w centrum miasta. Przez ostatnie lata dopalacze kojarzone były z nastolatkami, którzy po ich użyciu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV