Olsztyn, Elbląg, Ełk, Polecane, Bartoszyce, Braniewo, Aktualności, Działdowo, Aplikacja mobilna, Giżycko, Gołdap, Iława, Kętrzyn, Lidzbark Warm., Mrągowo, Nidzica, Nowe Miasto Lub., Olecko, Region, Ostróda, Pisz, Szczytno, Węgorzewo
Lasy Państwowe oferują tereny na biwak. Takie miejsca są w każdym nadleśnictwie
Od 1 maja w Lasach Państwowych w całej Polsce rusza projekt „Zanocuj w lesie”. Dzięki temu legalnie będzie można biwakować w wyznaczonych przez nadleśnictwa obszarach.
W każdym z nich znajduje się taki teren. Ma być dziko, dlatego też wyznaczone pod biwakowanie tereny nie są ogrodzone, nie ma tam specjalnej infrastruktury turystycznej, a informacje o tym, gdzie znajdują się miejsca do biwakowania można znaleźć na stronach internetowych nadleśnictw oraz na stronie Bank danych o lasach.
W Nadleśnictwie Elbląg jeden z takich punktów jest blisko miasta i obejmuje całe leśnictwie Dąbrowa. Drugie miejsce to Jantar na Mierzei Wiślanej, która administracyjnie podlega Nadleśnictwu Elbląg. W lasach z zasady nie można palić ognisk, chyba że w terenie są specjalnie wyznaczone do tego punkty. W części miejsc – jak w elbląskich lasach – możliwe jest używanie kuchenki gazowej. To wyjątkowa możliwość, która jako nowość będzie obowiązywać na razie tylko w tym roku.
Trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą worków na śmieci, bo chodzi o to, by użytkownicy nie pozostawili żadnego śladu po swojej obecności. Nocleg poniżej 2 dób i w grupie poniżej 9 osób nie wymaga żadnych zgód. Jeśli jest planowany dłuższy pobyt lub w większej grupie – należy to zgłosić mailowo do nadleśnictwa i uzyskać zgodę. Średnia powierzchnia takich terenów leśnych pod biwakowanie to 1500 hektarów.
Autor: A. Skrago / M. Stankiewicz
Redakcja: K. Ośko