J. Piotrowski: lasy społeczne mają być odpowiedzią na potrzeby mieszkańców
Utworzenie lasów społecznych oraz zmniejszenie wycinki w lasach – to propozycja ministerstwa klimatu i środowiska. – Lasy Społeczne mają być odpowiedzią na potrzeby mieszkańców – przekonywał w Porannych Pytaniach z Elbląga Jan Piotrowski z Nadleśnictwa Elbląg.
W lesie prowadzone są prace związane z pozyskaniem drewna, działania związane z ochroną przyrody, a także tworzone są miejsca do wypoczynku. Każda z tych funkcji wyklucza się, więc konieczne są zmiany.
Część lasów będziemy wyłączać z użytkowania całkowicie, a część zmieniali. Zmienimy sposób, w który gospodarujemy, czyli będziemy zostawiali mniej otwartych powierzchni. Jeżeli będziemy pozyskiwali drewno, to będziemy to robić w taki sposób, żeby nie wycinać tzw. gniazd
– mówił Jan Piotrowski.
Nowe pomysły ministerstwa i klimatu na gospodarkę leśną krytykują firmy związane z przemysłem drzewnym. Jak wynika z szacunków Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, w tym roku Lasy Państwowe pozyskają o około 2 mln sześciennych drewna mniej, niż w ubiegłym roku. To poważny problem dla całego sektora drzewnego i branży meblarskiej.
Lasy Państwowe prowadzą akcję 100 rezerwatów na 100-lecie. W województwie warmińsko-mazurskim powstało 9 nowych rezerwatów. Natomiast nadleśnictwo Elbląg nie planuje w najbliższym czasie tworzyć nowych. – Nie oznacza, że nic nie robimy w tym temacie. W 2020 roku powiększyliśmy o ponad 80 ha rezerwat Pióropusznikowy Jar – powiedział leśnik. – Paproć o nazwie Pióropusznik strusi, zaczęła w rezerwacie zanikać. Okazało się, że roślina lepiej czuje się w miejscu, gdzie prowadzona jest gospodarka leśna, tam ma więcej światła – dodaje.
W nadleśnictwie Elbląg prowadzona jest kontrola przez NIK. – Sprawdzana jest gospodarka majątkowa i finansowa – mówił Jan Piotrowski.
Kontrola dotyczyła całej działalności nadleśnictwa. Wielu różnych aspektów, a więc wszystkiego czym się zajmujemy. (…) W zasadzie trudno cokolwiek powiedzieć, bo sami czekamy na wyniki
– powiedział.
Kontrolą objęto 18 jednostek organizacyjnych Lasów Państwowych, Dyrekcję Generalną oraz Centrum Informacyjne Lasów Państwowych. Informacje o wynikach kontroli NIK opublikuje w pierwszym kwartale tego roku.
Jak wynika z informacji przesłanych przez Najwyższą Izbę Kontroli sprawdzana jest także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie. Tu kontrola dotyczy przygotowania gospodarki leśnej Lasów Państwowych do zmian klimatycznych. To nie jedyna kontrola NIK w RDLP w Olsztynie. W 2022 roku Najwyższa Izba Kontroli sprawdzała wynajmowanie i zbywanie przez jednostki organizacyjne Lasów Państwowych nieruchomości na rzecz pracowników, członków ich rodzin i innych uprawnionych osób. Natomiast w 2021 roku NIK sprawdzał gospodarowanie środkami funduszu leśnego.
Posłuchaj rozmowy
Autor: A. Pastuszka
Redakcja: A. Chmielewska