Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 13 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Lasy, Jeziora, Rzeki – Dolina Rzeki Wałszy

Dolina Rzeki Wałszy Fot. M. Lewiński

Na Warmii można poczuć się jak w górach. W audycji „Lasy, Jeziora, Rzeki” proponujemy wycieczkę do rezerwatu „Dolina Rzeki Wałszy” niedaleko Pieniężna.

Rezerwat „Dolina Rzeki Wałszy” jest jednym z najstarszych rezerwatów na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Dolina ta została uznana za rezerwat już w 1907 roku. Rezerwat obejmuje powierzchnię 205,74 ha.

Teren rezerwatu to krajobraz morenowy z głęboko wciętą doliną rzeczną, wąwóz długości 5 km pocięty bocznymi jarami i porośnięty lasem przylega bezpośrednio do granic miasta Pieniężno w powiecie braniewskim. Rezerwat obejmuje rzekę Wałszę i otaczające ją lasy. Dolina ma charakter wąwozu o szerokości dochodzącej do 80 m i głębokości 15,4 m.

Rzeka Wałsza płynie wartkim strumieniem tworząc na rumowiskach głazów wodospady, typowe dla rzek górskich. Flora rezerwatu liczy około 300 gatunków, w tym gatunki chronione tj. widłak jałowcowaty, buławnik czerwony, podkolan biały, gnieźnik leśny, tojad dzióbaty, skrzyp olbrzymi, bluszcz pospolity, wawrzynek wilcze łyko, obuwnik pospolity. Wśród zwierząt znajdziemy m.in. wydrę, zimorodka, orlika krzykliwego i pluszcza. Do rezerwatu można wejść niemal wprost z centrum Pieniężna. Szlak prowadzi lewym brzegiem Wałszy, doprowadzając do Kapliczki oraz Źródełka.

Po rezerwacie „Dolina Rzeki Wałszy” Marka Lewińskiego oprowadzali zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Orneta Marcin Żurkowski oraz leśniczy leśnictwa Wałsza Ireneusz Zalewski.

Posłuchaj audycji Lasy, Jeziora, Rzeki

Dolina Rzeki Wałszy Fot. M. Lewiński

Dolina Rzeki Wałszy Fot. M. Lewiński

Redakcja: M. Rutynowski za M. Lewiński

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w lasy, rzeki, jeziora, rezerwat
Służby przypominają, żeby bacznie obserwować pogodę na jeziorach

Żeglarze w czasie burz muszą zadbać o swoje bezpieczeństwo - apelują o to ratownicy i strażacy. Przypominają, że na wodzie trzeba bacznie obserwować dynamicznie zmieniającą się...

Zamknij
RadioOlsztynTV