Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 33 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kukiz’15 kontra Prawo i Sprawiedliwość. Ile w przyszłym roku zapłacimy za wywóz śmieci i prąd?

Od prawej: Dariusz Rudnik (PiS) i poseł Andrzej Maciejewski (Kukiz’15). Fot. B. Świerkowska-Chromy

Jeden na Jednego to słowne starcie przedstawiciela partii rządzącej z przedstawicielem opozycji. Gośćmi Andrzeja Piedziewicza byli:

  • Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość
  • Andrzej Maciejewski – Kukiz’15

Ile w 2019 roku zapłacimy za prąd

Po tym, jak pojawiły się prognozy dotyczące znacznego wzrostu cen, rząd zapowiedział działania, które mają temu zapobiec. Jutro 28 grudnia odbędzie się specjalne posiedzenie Sejmu. Głosowane będą nowe przepisy: 4-krotnie obniżają one akcyzę na prąd i 10-krotnie zmniejszają tzw. opłatę przejściową płaconą przez gospodarstwa domowe. Dzięki nim Polska będzie mogła sprzedać na aukcji posiadanie uprawnienia do emisji CO2, co pozwoli zarobić na te rozwiązania.

Głównym problemem jest wzrost cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Oparta na węglu energetyka musi to boleśnie odczuwać. Czy należy w większym stopniu stawiać na energetykę odnawialną i na odejście od węgla?

Jakie będą stawki za wywóz śmieci?

Olsztyński ZGOK po raz trzeci próbował przekonać samorządy do podniesienia stawek za przyjmowanie odpadów. To miałaby być podwyżka z 300 do 428 złotych za tonę. Do ZGOK-u śmieci zwozi 37 samorządów, większość jest za podwyżką, ale przeciwnicy wciąż mają wystarczającą liczbę głosów, by tę decyzję blokować. ZGOK straszy możliwą upadłością. Czy to realny scenariusz, czy może jednak samorządowcy przeciwni podwyżce ugną się i od stycznia wszyscy zapłacimy za śmieci więcej?
Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

00:00 / 00:00

 

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w poseł, PiS, Dariusz Rudnik, Andrzej Maciejewski
Jerzy Gosiewski: Budżet państwa na 2019 rok będzie przyjęty

Nie ma powodu, by Komisja Europejska kontynuowała spór z Polską - przekonywał w Porannych pytaniach poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Gosiewski. W tym tygodniu prezydent podpisał...

Zamknij
RadioOlsztynTV