Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 18 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ks. Marcin Sawicki: W Wielki Piątek Bóg pokazał nam największą miłość względem nas

Rozmawialiśmy o przygotowaniach do Wielkanocy, najstarszego i najważniejszego święta chrześcijańskiego. Zbawiciel przeszedł ze śmierci do nowego życia.

W tym okresie wierni przygotowują się do godnego przeżywania świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Przed nami najważniejszy czas roku liturgicznego i najważniejsze wydarzenie duchowe w życiu każdego z nas, Triduum Paschalne.

Arcybiskup Józef Górzyński Metropolita Warmiński był gościem Marka Lewińskiego i Agnieszki Lipczyńskiej.

M. Lewiński:  Co to jest Triduum Paschalne?

Abp. J. Górzyński:  Liturgia wyjaśnia to w najbardziej zwięzły sposób. To są trzy święte, najbardziej uroczyste dni, podczas których Kościół celebruje tajemnice paschalne, czyli te tajemnice, które stanowią szczyt wydarzeń zbawczych, których dokonał Chrystus Pan. Obejmują Chrystusową mękę, śmierć i zmartwychwstanie.

M. Lewiński: A co się działo w ten czwartek 2000 lat temu?

Abp. J. Górzyński:  Przede wszystkim zostały ustanowione sakramenty. Sakrament eucharystii i ściśle z nim związany sakrament kapłaństwa, czyli sakrament święceń.

M. Lewiński: O tych symbolach chciałbym żebyśmy porozmawiali. Jeżeli ktoś trafi do kościoła podczas  Triduum – a powiedzmy, że nie był na liturgii, tylko przyszedł popatrzeć, to może nieco się zdziwić, bo pojawia się ciemnia, jest też Grób Pański. Zupełnie nowe elementy.

Abp. J. Górzyński: Tak, są to znaki, które mają podkreślić szczególność tego czasu. W tych liturgiach  Triduum Paschalnego chodzi o pewną wyjątkowość, o coś bardziej szczególnego, coś, co trzeba wyróżnić.

Posłuchaj całej rozmowy z arcybiskupem J. Górzyńskim.

O najważniejszych wydarzeniach związanych z Triduum Paschalnym, mówił ksiądz Marcin Sawicki, rzecznik Archidiecezji Warmińskiej.

M. Lewiński: Zacznijmy od tych najważniejszych uroczystości, które przed nami.  Dziś Wielki Czwartek, co wieczorem?

Ks. Marcin Sawicki: Wieczorem w Wielki Czwartek w kościołach archidiecezji odbędą się msze Wieczerzy Pańskiej. W każdej parafii – najczęściej proboszczowie – będą sprawować Eucharystię na pamiątkę ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Tego dnia Najświętszy Sakrament  przenosi się do Ołtarza Przechowania, Ciemnicy.

M. Lewiński: I to słynne mycie nóg?

Ks. Marcin Sawicki: Jak najbardziej. Podczas tej liturgii tzw. mandatum będzie obrzęd mycia nóg 12-tu osobom, tak jak Pan Jezus 12-tu apostołom obmył nogi w wieczerniku.

M. Lewiński: A co się będzie działo w kościołach w Wielki Piątek?

Ks. Marcin Sawicki:  Wielki Piątek jest to dzień męki i śmierci Pana Jezusa. Jest to dzień, w którym Pan Bóg pokazał nam największą miłość względem nas – ludzi, bo posłał swojego Syna na świat, aby nas zbawił. W tym dniu w sposób szczególny dziękujemy Panu Bogu adorując Krzyż, za Jego mękę i za Jego śmierć.

M. Lewiński: To jedyny dzień w roku, w którym nie odprawia się Mszy Świętej?

Ks. Marcin Sawicki: Tak. W tym dniu tylko i wyłącznie jest Liturgia Męki Pańskiej, Liturgia Słowa, która jest rozbudowana, która kończy się też przyjęciem przez wiernych Komunii Świętej, a także przeniesieniem Najświętszego sakramentu  do grobu Pańskiego.

Posłuchaj całej rozmowy z ks. Marcinem Sawickim.

00:00 / 00:00

 

O duchowym  przygotowaniu do świąt Wielkiej Nocy podczas Triduum Paschalnego mówił ksiądz dr Piotr Dernowski z olsztyńskiego Kortowa.

Posłuchaj całej rozmowy.

00:00 / 00:00

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Wielkanoc, Józef Gorzyński, Triduum Paschalne, Marcin Sawicki, Piotr Dernowski
Dziś po północy, ale jeszcze przed świtem, dobrze wziąć kąpiel w potoku

Święta kościelne w Polsce ściśle łączą się ze zwyczajami ludowymi. Wielkanoc nie może obyć się bez malowanych pisanek czy, dobrze nam jeszcze znanego, polewania wodą w...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV