Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 0 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ks. infułat Jan Górny: Arcybiskup Wojciech Ziemba starał się poznawać historię diecezji warmińskiej i ją propagować

Ksiądz Jan Jerzy Górny. Fot. Sławomir Ostrowski

„W Olsztynie zostawił miłość biskupią i pasterską” – tak zmarłego w minioną środę arcybiskupa seniora Wojciecha Ziembę w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wspominał ks. infułat Jan Górny, wikariusz biskupi, wieloletni współpracownik i przyjaciel arcybiskupa Wojciecha.

Ksiądz infułat podkreślał jego zaangażowanie w popularyzację historii Warmii, na przykład poprzez otwarcie szlaku i bramy biskupiej w Bałdach. Ks. Jan Górny mówił też o wsparciu arcybiskupa dla Centrum Badań Hozjańskich:

Osobiście zawoziliśmy zapieczętowane dokumenty do Rzymu, składając je w Kongregacji do Spraw Świętych. To było zakończenie pierwszego etapu.

Oznacza to, że proces beatyfikacyjny kard. Stanisława Hozjusza na poziomie diecezjalnym został zakończony właśnie przez arcybiskupa Wojciecha Ziembę. Teraz dokumenty są w Watykanie.

Uroczystości pogrzebowe arcybiskupa Wojciecha rozpoczną się o godzinie 12. Arcybiskup senior spocznie w krypcie pod olsztyńską konkatedrą.

Ks. infułat Jan Górny, wikariusz biskupi ds. sakramentów i sakramentaliów odniósł się także do ogłoszonej przez papieża Franciszka daty beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia oraz Róży Marii Czackiej. Decyzją Ojca Świętego to wydarzenie odbędzie się 12 września w Warszawie.

Gość Porannych Pytań podkreślił, że „Na Warmii, za sprawą kardynała Stefana Wyszyńskiego, działy się rzeczy bardzo ważne dla kościoła i narodu polskiego”.

Ksiądz kardynał związany był z Warmią nie tylko dlatego, tym faktem, że był tu prawie rok, ale jako więzień w Stoczku Warmińskim. Tutaj, na Warmii powstały jego zapiski, i myślę plan przyszłej nowenny na tysiąclecie Chrztu Polski.

Drugą beatyfikowaną 12 września osobą będzie siostra Róża Czacka, polska zakonnica, opiekunka niewidomych, założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi oraz Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z ks. infułatem Janem Górnym

00:00 / 00:00

Autor: M. Lewiński
Redakcja: K. Ośko

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w abp Wojciech Ziemba, kard. Stefan Wyszyński
W tym roku przypada 66. rocznica uwięzienia w Stoczku kardynała Wyszyńskiego

W tym roku mija 66. rocznica uwięzienia w klasztorze w Stoczku Warmińskim kardynała Stefana Wyszyńskiego. W czerwcu w Warszawie odbędą się uroczystości beatyfikacyjne prymasa Tysiąclecia; dziękczynne...

Zamknij
RadioOlsztynTV