Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Arcybiskup Górzyński: Najważniejsze jest pojednanie. Taka jest natura tych świąt


– Geniusz tych świąt polega na tym, że dają każdemu możliwość wejścia w rzeczywistość chrześcijańską – przekonywał w Porannych pytaniach arcybiskup Józef Górzyński, metropolita warmiński.

Hierarcha mówił, że nawet jeśli ktoś nie jest w stanie zaczerpnąć ze wszystkich świątecznych tradycji, to i tak może otworzyć swoje serce.

Tak sobie wyobrażam, że jeżeli ktoś podczas tej wigilijnej wieczerzy szczerze złoży życzenia, nawet jeśli te znaki będą uproszczone, to one już osiągają jakiś wymiar. Najważniejsze jest pojednanie. Taka jest natura tych świąt. Bóg stępuje na ziemie, staje się człowiekiem, aby potem pojednać człowieka z Bogiem. W związku z tym udział w świętach, najgłębszy ma wymiar wtedy gdy my potrafimy wejść w tę rzeczywistość także w odniesieniu do najbliższych.

Specjale orędzie do słuchaczy Radia Olsztyn metropolita warmiński wygłosi o godzinie 15.00.

2020 rok upłynie pod znakiem Świętego Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego – mówił w Porannych pytaniach gość Marka Lewińskiego. Już w czerwcu Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja będziemy obchodzić stulecie urodzin Karola Wojtyły, Ojca Świętego Jana Pawła II, „naszego wielkiego rodaka zasłużonego w walce o wyzwolenie Polski spod jarzma komunizmu” – głosi uchwała.

Natomiast w czerwcu przyszłego roku odbędą się uroczystości beatyfikacyjne kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wydarzenia o charakterze centralnym odbędą się w Warszawie. Będzie jednak szereg uroczystości regionalnych, także na Warmii. – podkreślał arcybiskup Józef Górzyński.

W lokalnych miejscach, tam gdzie mają one szczególny związek. My mamy takie miejsce – Stoczek Klasztorny, zwany Warmińskim, gdzie równo przez rok czasu był internowany kardynał Wyszyński. W dzień odpustu Matki Bożej Pokoju, czyli 30 sierpnia, chcemy zorganizować spotkanie, które jest naszym lokalnym wydarzeniem, ale  forma jest otwarta, czyli zaproszenia są skierowane bardzo szeroko.

Kardynał Stefan Wyszyński zostanie beatyfikowany 7 czerwca 2020 r. w Warszawie. Beatyfikacji dokona papieski wysłannik, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych kard. Giovanni Angelo Becciu.

Posłuchaj Porannych pytań

00:00 / 00:00

 

Redakcja: A. Chmielewska za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Jan Paweł II, video, arcybiskup Józef Górzyński, święta bożego narodzenia
Iwona Arent: Trwa torpedowanie zmian w sądach. Dlaczego nadzwyczajna kasta sędziów ma być bezkarna?

Nie ma takiego przepisu w traktatach o Unii Europejskiej, który by mówił, że nie mamy prawa ustalać ustroju sądów powszechnych - mówiła w Porannych pytaniach posłanka...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV