Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 16 °C pogoda dziś
JUTRO: 17 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Krzysztof Marek Nowacki: Rozważa się nauczanie dualne, dwuzmianowość i ograniczenie zajęć z niektórych przedmiotów

Warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki. Fot. A. Chmielewska

Podczas tegorocznych wakacji na obozy i kolonie organizowane w województwie warmińsko-mazurskim przyjechało o połowę mniej dzieci i młodzieży niż w latach ubiegłych – powiedział w Porannych Pytaniach warmińsko-mazurski kurator oświaty.

Z Krzysztofem Markiem Nowackim rozmawiał Krzysztof Kaszubski. Kurator podkreślił, że powodem mniejszej liczby wypoczywających dzieci i młodzieży jest pandemia koronawirusa.

W ubiegłym roku o tej samej porze na terenie Warmii, Mazur i Powiśla wypoczywało łącznie około 90 tysięcy młodych ludzi. Dziś jest to około 44 tysięcy. Stanowi to bez mała 50-procentowe obłożenie miejsc.

Krzysztof Marek Nowacki dodał, że wszystkie placówki są pod nadzorem kuratorium i sanepidu. Do tej pory przeprowadzono ponad 120 kontroli.

W ponad 20 powiatach w kraju obowiązuje całkowity lub częściowy stan zagrożenia koronawirusem – zaznaczył kurator oświaty. Krzysztof Marek Nowacki przypomniał, że w Polsce jest ponad 300 powiatów.

Stawiam tezę, że bez mała w 90 procentach powiatów tego typu zagrożenie nie występuje. Prawdopodobieństwo, że w tych powiatach rok szkolny odbędzie się w sposób tradycyjny jest prawie 100-procentowe. Są natomiast takie powiaty, gdzie funkcjonuje zagrożenie epidemią. W związku z tym w ministerstwie edukacji kończą się teraz prace nad rozporządzeniem w sprawie nauki.

Warmińsko-mazurski kurator poinformował, że rozważa się nauczanie dualne, dwuzmianowość w szkołach, ograniczenie niektórych zajęć z niektórych przedmiotów. Krzysztof Marek Nowacki poinformował, że 1 września wojewódzka inauguracja roku szkolnego odbędzie się w Zespole Szkół Mechaniczno-Energetycznych w Olsztynie.

Gość Porannych Pytań mówił także, że 4 sierpnia mija termin poinformowania wybranej szkoły o wyniku z egzaminu ósmoklasisty. Dodał, że 12 sierpnia będą podane listy przyjętych uczniów.

Między 13 a 18 sierpnia młodzież będzie musiała dostarczyć oryginały świadectw i zaświadczeń o egzaminie. Wówczas młodzi ludzie trafią do szkół. We wszystkich typach szkół miejsca są zabezpieczone. Jest odwrót od tendencji posyłania dzieci do liceów. Coraz więcej młodych ludzi trafia do techników i szkół branżowych.

Przypomnijmy, że w tym roku egzamin ósmoklasisty zdawało prawie 13 tysięcy 300 uczniów z Warmii i Mazur.

Posłuchaj rozmowy z Krzysztofem Markiem Nowackim

00:00 / 00:00

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w szkoła, nauka, edukacja, obozy, wakacje, kolonie, kurator oświaty, Krzysztof Marek Nowacki
Do jutra absolwenci podstawówek muszą dostarczyć zaświadczenia o wynikach egzaminów

We wtorek mija termin na uzupełnienie przez absolwentów klas VIII szkół podstawowych wniosku o przyjęcie do szkoły ponadpodstawowej o zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. W tym...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV