Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Koronawirus: W kraju ponad 10 tys. nowych zakażeń. Duży wzrost także na Warmii i Mazurach

Fot. PAP/Leszek Szymański

Minionej doby potwierdzono w Polsce 10 429 zakażeń koronawirusem – podało Ministerstwo Zdrowia. To najwięcej od 23 kwietnia. Zmarły też 124 osoby, z czego 80 miało również inne schorzenia.

Najwięcej nowych zakażeń odnotowano na Mazowszu –  2036 i w województwie lubelskim – 1761 i tam jest teraz najwyższy wskaźnik zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców – wynosi 8,37. W pozostałych regionach jest ich poniżej tysiąca.

Na Warmii i Mazurach potwierdzono ostatniej doby 439 nowych przypadków koronawirusa na ponad 2700 wykonanych testów, a zmarło 8 osób. Wskaźnik zakażeń na 10 tysięcy mieszkańców wynosi 3,09 i jest to czwarty wynik w kraju.

Najwięcej nowych zakażeń w województwie odnotowano w Olsztynie – 92, 61 było w powiecie olsztyńskim, a po 43 w Elblągu i powiecie ełckim. W 8 powiatach było poniżej 10 zakażeń, a w działdowskim nie było żadnego.

W województwie warmińsko-mazurskim na kwarantannie jest ponad 15 tys. osób.

Zajęta prawie połowa łóżek covidowych

Jak powiedział Radiu Olsztyn rzecznik warmińsko-mazurskiego wojewody, Krzysztof Guzek obecnie zajętych jest 47 procent miejsc; hospitalizowanych jest 196 pacjentów, a łóżek jest 415. Natomiast na 62 dostępne respiratory, zajęte są 24 – co stanowi 39 procent.

W związku ze wzrostem zakażeń, w ostatnim czasie powstały oddziały covidowe w Elblągu i Lidzbarku Warmińskim. W kolejnych dniach i tygodniach takie oddziały będą tworzone w Ełku, Braniewie, Bartoszycach i Nowym Mieście Lubawskim. Pacjentów z COVID-19 przyjmują też szpitale w Ostródzie, Nidzicy i Szczytnie oraz szpital dziecięcy w Olsztynie.

Z danych resortu zdrowia wynika, że ostatniej doby liczba pacjentów covidowych wzrosła w całym kraju o 707 osób. W sumie w szpitalach przebywa obecnie 8 257 chorych na COVID-19.

Wciąż za mało osób zaszczepionych

Mimo że w szpitalach przybywa pacjentów zakażonych SARS-CoV-2, a część z nich umiera, nadal jest wielu przeciwników szczepień. Niestety też, jak mówi dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie, Krzysztof Kuriata, mimo objawów wiele osób nie chce poddawać się testom:

Jest opór co do szczepionek i do testów. To jest bardzo smutne, a wręcz karygodne, bo w ten sposób sami powodujemy, że wirus się rozprzestrzenia. Niestety, przebieg choroby w niektórych przypadkach jest szybki i drastyczny.

00:00 / 00:00

We wtorek ruszyła rejestracja osób chętnych na trzecią, przypominającą dawkę szczepień na COVID-19

Rośnie liczba zachorowań na COVID-19 i grypę. Szpitale wprowadzają ograniczenia i zakazy odwiedzin

Autor: W. Chromy / K. Kantor
Redakcja: A. Niebojewska / M. Rutynowski / K. Ośko

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w koronawirus, COVID-19
Coraz więcej szkół na nauczaniu hybrydowym i zdalnym

Dwie placówki oświatowe w województwie warmińsko-mazurskim pracują w systemie zdalnym, a 106 - hybrydowo. To łącznie 8 procent szkół i przedszkoli. Całkowicie online działają dwie szkoły...

Zamknij
RadioOlsztynTV