Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 3 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 
Logo Eko Lider EKO LIDER - WYNIKI KONKURSU DLA SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Konserwator zwolniona

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki. Fot. Łukasz Węglewski

Wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki odwołał ze stanowiska wojewódzkiego konserwatora zabytków Barbarę Z., podejrzaną o przyjęcie łapówki.

Taki zarzut przedstawiła jej w ubiegłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Olsztynie. Jak powiedziała rzeczniczka Bożenna Ulewicz, zgodnie z obowiązującą procedurą, wojewoda wystąpił najpierw o zgodę na odwołanie Barbary Z. do generalnego konserwatora zabytków Magdaleny Gawin. Według rzeczniczki dziś uzyskał pozytywną odpowiedź w tej sprawie z Ministerstwa Kultury.

Ulewicz powiedziała również, że przyczyną odwołania wojewódzkiej konserwator zabytków była „utrata zaufania”. Jak przyznała, miało to związek z czwartkowym zatrzymaniem przez CBA i przedstawieniem Barbarze Z. prokuratorskiego zarzutu przyjęcia korzyści majątkowej. Bożenna Ulewicz dodała, że Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków funkcjonuje normalnie, a do czasu powołania nowego konserwatora wojewódzkiego, pełniącym te obowiązki będzie dotychczasowy zastępca Andrzej Kaliczyński. Ten z kolei poinformował, że od piątego lutego Barbara Z. jest na zwolnieniu lekarskim.

Według Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, wojewódzka konserwator zabytków jest podejrzana o przyjęcie obrazu o nieustalonej jeszcze wartości. Barbara Z. nie przyznała się do winy i odmówiła składania wyjaśnień. Po przesłuchaniu została zwolniona do domu, nie zastosowano wobec niej żadnych środków zapobiegawczych. Zarzut przedstawiono również Barbarze K.-N. prowadzącej działalność gospodarczą związaną z konserwacją dzieł sztuki. To właśnie ona – według śledczych – miała wręczyć urzędniczce obraz.

Prokuratura nie informuje o szczegółach sprawy. Zwróciła się natomiast z apelem o kontakt do osób, „na które wywierano wpływ, by udzieliły korzyści majątkowej” w urzędzie wojewódzkiego konserwatora zabytków w Olsztynie. Barbara Z. była wojewódzkim konserwatorem zabytków od 2004 roku. Wcześniej przez 10 lat była miejskim konserwatorem zabytków w Olsztynie. Wojewódzkich konserwatorów zabytków powołują i odwołują wojewodowie na wniosek generalnego konserwatora zabytków lub za jego zgodą.

(PAP/pk/łs)

ZOBACZ TAKŻE

Przeczytaj poprzedni wpis:
Nabór do przedszkoli

15 marca ruszy nabór do miejskich przedszkoli w Olsztynie. Tydzień później, 22 marca rozpocznie się nabór do szkół podstawowych. Na stronach olsztyńskiego ratusza właśnie opublikowano szczegółowy...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV