Konrad Łęcki: to jest temat, który należy opowiedzieć, bo do tej pory nie istniał w polskiej kinematografii
Łukasz Adamski i Grzegorz Kasjaniuk w kulturalnym programie „Okno na kulturę” rozmawiają o filmach, serialach, muzyce i literaturze. W audycji pojawiają się również goście ze świata kultury.
Gościem w audycji jest Konrad Łęcki – reżyser i scenarzysta filmu „Wyklęty”. Rozmawiamy o burzliwych kulisach produkcji jego fabularnego debiutu. W audycji poruszona jest kontrowersja związana z zamieszaniem w przyjęciem filmu na festiwal „Młodzi i film” , gdzie dyrektorem programowym jest Janusz Kijowski. Rozmawiamy też o potrzebie oddania hołdu Żołnierzom Niezłomnym i odkłamaniu komunistycznej propagandy w polskim kinie. Konrad Łęcki mówi też jaka jest kondycja polskiego kina historycznego i jakie są jego oczekiwania wobec pomysłu na patriotyczne filmy.
Autorzy recenzują:
1. Film. „Sieranevada” reż. Cristi Puiu. Rumuński reżyser doskonale pokazuje rozdźwięk międzypokoleniowy w swoim kraju. Żarliwa wiara starego pokolenia zderza się z teatralnie pustym celebrowaniem obrzędów przez ich dzieci. Wnukowie są wobec niej zupełnie obojętni, albo nawet wrodzy.
2. Książka. Joris-Karl Huysmans „Katedra”. Słynn pozycja wydawnicza z końca XIX w., która dopiero teraz została przetłumaczona na język polski, mimo iż to dzieło należy do klasycznych pozycji francuskiej literatury pięknej. Jest to druga część trylogii, obrazującej drogę nawrócenia głównego bohatera – Durtala, z którym utożsamiał się sam autor.
Posłuchaj audycji Okno na Kulturę
(K.Piasecka/asocha)