Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 13 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Komunikacyjna rewolucja w Olsztynie. Nowe linie tramwajowe od 1 stycznia

Fot. M. Kierul

W Olsztynie od nowego roku na tory wyjadą dwie nowe linie tramwajowe numer 4 i 5. To nie jedyne zmiany w komunikacji miejskiej.

Od 1 stycznia 2024 roku funkcjonować będzie pięć linii tramwajowych, które w ciągu roku pokonają około 1,5 mln km oraz 34 linie autobusowych, które przejadą niemal 7,5 mln km.

Tramwaje 4 i 5

Tramwaj numer 5 połączy osiedle Pieczewo, wschodnią część Jarot i Nagórek oraz osiedle Kormoran z Dworcem Głównym. Linia numer 5 dojeżdżać będzie do ścisłego Śródmieścia i nowego węzła przesiadkowego przy Wysokiej Bramie.

Linie 4 i 5 podobnie, jak 1 i 2 kursować będą z najwyższymi częstotliwościami, czyli przez większość dnia co 15 minut. W godzinach szczytu „czwórka” będzie jeździć nawet co 7,5 minuty.

Korekty w kursowaniu autobusów

Wraz z uruchomieniem nowych linii tramwajowych zostaną wprowadzone korekty w kursowaniu wybranych linii autobusowych. Będą to jedynie modyfikacje, ponieważ 80 procent dotychczasowych tras pozostanie bez zmian.

Linia 113

Najistotniejsze zmiany dotyczą linii autobusowych kursujących do końca 2023 roku do osiedla Pieczewo. Autobusy linii nr 113 na odcinku Pieczewo – Wysoka Brama zastąpią tramwaje linii nr 5. Trasa zostanie skrócona do relacji Dajtki – Osiedle Mazurskie, jednak w dalszym ciągu zapewni bezpośrednie połączenie m.in. Dajtek i Podgrodzia z al. Piłsudskiego oraz ul. Wyszyńskiego.

Nie zmieni się częstotliwość kursowania tej linii. Mieszkańcy Pieczewa podróżujący dotychczas w kierunku fabryki Michelin, stadionu Stomilu, pływalni Aquasfera, hali Urania czy też Śródmieścia do dyspozycji będą mieli często kursujące linie tramwajowe o niemalże dwukrotnie większej pojemności w stosunku autobusów.

Linia 120

Druga z dotychczas obsługujących osiedle Pieczewo linii autobusowych – numer 120 – zostanie połączona z linią 116. Od Nowego Roku mieszkańcy Pieczewa, wschodnich Jarot i Nagórek poza nowymi liniami tramwajowymi zyskają także nowe bezpośrednie połączenie autobusowe m.in. ze Szpitalem Miejskim przy ul. Niepodległości oraz cmentarzem przy ul. Poprzecznej, Zieloną Górką i Trackiem. Nowy przebieg w dalszym ciągu gwarantować będzie zarówno mieszkańcom Pieczewa, jak i północno-wschodniej części osiedla Podleśna, Zielonej Górki i Tracka większość dotychczasowych połączeń bez konieczności przesiadania się.

Linia 116

Nowy przebieg linii nr 116 zapewni długo oczekiwane całodzienne bezpośrednie połączenie Zielonej Górki i cmentarza przy ul. Poprzecznej z Dworcem Głównym.

Linie 117 i 126

Ważną informacją dla pasażerów z osiedli Jaroty i Pieczewo jest utrzymanie podstawowych tras oraz wysokiej częstotliwości kursowania linii nr 117 i 126, które na odcinku Krasickiego – Synów Pułku -Wyszyńskiego uzupełniać się będą z nowymi liniami tramwajowymi nr 4 i 5.

Linia 105

Nowe linie tramwajowe na al. Piłsudskiego pozwolą jednocześnie na zmianę trasy linii nr 105, która od Nowego Roku kursować będzie po ul. Żołnierskiej w dalszym ciągu łącząc osiedle Podgrodzie z Osiedlem Mazurskim. Tym samym mieszkańcy Osiedla Mazurskiego utrzymają bezpośrednie połączenie z ul. Żołnierską, jakie dotychczas zapewniała im linia nr 116.

Linia 106

Niewielkiej, ale istotnej modyfikacji – z punkty widzenia mieszkańców osiedla Gutkowo – ulegnie trasa linii nr 106. Większość kursów będzie się rozpoczynać i kończyć na przystankach Dworzec Główny zamiast przy OZGraf na ul. Towarowej. W dalszym ciągu część połączeń będzie realizowana do ul. Cementowej m.in. zajeżdżając regularnie na ul. Żelazną.

Linia 126

Podobna modyfikacja przystanku końcowego wystąpi w przypadku linii nr 126, która większość kursów zakończy w okolicy skrzyżowania ul. Jagiellońskiej z Bydgoską i Borową. Kursy w kierunku pętli Jagiellońska – Szpital oraz Jagiellońska – Ogrody realizowane będą w dalszym ciągu, z częstotliwością co około 60 minut oraz z dodatkowymi wzmocnieniami w sezonie letnim.

Linia 131 i 307

Modyfikacji ulegnie również trasa linii nr 131 oraz sezonowej nr 307. Autobusy 131 wyruszać będą z krańca Osiedle Generałów, a nie Pieczewa jak dotychczas. W dalszej części trasa przebiegać będzie ulicami Wilczyńskiego i Krasickiego do Synów Pułku. Od ul. Synów Pułku do zakładu Indykpol trasa nie ulegnie zmianie.

Korekta trasy 131 nie oznacza, że mieszkańcy Pieczewa utracą połączenie z Indykpolem. Dodatkowe kursy do zakładu Indykpol nadal realizować będzie linia nr 116 (w nowym przebiegu kursująca z Pieczewa).

W przypadku większości linii autobusowych dotychczasowe godziny odjazdów z poszczególnych przystanków mogą ulec nieznacznej modyfikacji bądź pozostaną niezmienione. Aktualny rozkład jazdy, tylko z nieznacznymi modyfikacjami, obowiązuje od stycznia 2016 roku. Większość odjazdów pozostanie niezmienionych.

Linie tramwajowe 1, 2, 3

Nowy rozkład jazdy w związku z uruchomieniem linii tramwajowych nr 4 i 5 zostanie wprowadzony na liniach nr 1, 2 i 3. Podstawowe częstotliwości kursowania tych linii pozostaną bez zmian. Nieznaczna korekta wystąpi jedynie w godzinach szczytów przewozowych, w których realizowane są obecnie dodatkowe kursy z Kanta w szczycie porannym oraz z Wysokiej Bramy w szczycie popołudniowym.

Po uruchomieniu linii 4 i 5 dodatkowe kursy dotychczas realizowane na linii nr 1 będą realizowane na linii nr 2. W związku ze zmianami rozkładów jazdy linii tramwajowych, zmianie ulegną również godziny kursowania linii nr 201, 203 i 205 tzw. dowozowych do tramwaju.

Nowe przystanki

Wraz z opisanymi zmianami w trasach i rozkładach jazdy, wejdą w życie również zmiany przystanków, które poprawią dostępność transportu zbiorowego. Utworzony zostanie nowy zespół przystankowy „Żołnierska” zlokalizowany na ul. Wyszyńskiego, w pobliżu skrzyżowania z ul. Żołnierską. Obejmował on będzie przystanki tramwajowe w obu kierunkach, przystanek autobusowy w kierunku ul. Pstrowskiego (peron wspólny z przystankiem tramwajowym) oraz przystanek autobusowy w kierunku al. Piłsudskiego za skrzyżowaniem. Powstanie również postulowany przez mieszkańców nowy przystanek „Pstrowskiego” na ul. Pstrowskiego w kierunku ul. Dworcowej – dla linii nr 116.

Z kolei mieszkańcy osiedla Nagórki będą mieli ułatwiony dostęp do komunikacji miejskiej za sprawą utworzenia przystanków tramwajowych „Murzynowskiego” w obu kierunkach oraz przystanków tramwajowych „Wańkowicza” i „Carrefour” po stronie osiedla.

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za olsztyn.eu

Więcej w tramwaj, Olsztyn, autobus, tramwaje, video, kominikacja miejska
Rozbite auta, jedna osoba w szpitalu. Seria kolizji na ulicach Olsztyna

Policjanci pracowali dziś (środa) na miejscu kilku zdarzeń, do których doszło na ulicach Olsztyna. Rozbitych zostało kilka aut, a jedna osoba trafiła do szpitala. Do porannej...

Zamknij
RadioOlsztynTV