Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 28 °C pogoda dziś
JUTRO: 27 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejny przypadek ASF w mazurskiej gminie Kalinowo w powiecie ełckim

Fot. Krzysztof Mikunda

Wirus, podobnie jak tydzień temu, wykryto u padłego dzika. Tym razem nieopodal miejscowości Jędrzejki.

To obszar, który jest już objęty ograniczeniami, więc wojewoda i powiatowy lekarz weterynarii nie muszą wydawać kolejnych specjalnych zarządzeń dotyczących tego terenu.

– Wniosek jest taki, że niestety choroba szerzy się wśród dzików – powiedział Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Ludwik Bartoszewicz.

Dziki są rezerwuarem wirusa ASF, dlatego potrzebne są radykalne działania, aby zmniejszyć populacje dzików.  W planach jest zostanie 1 dzika na kilometr kwadratowy.

Po raz pierwszy w Polsce wirus afrykańskiego pomoru świń wykryto w 2014 roku. Od tego czasu zanotowano 104 ogniska choroby u świń i ponad 660 przypadków u dzików.

O rozprzestrzenianiu się wirusa ASF w Polsce i konieczności odstrzału dzików (również w kontekście szkód powstałych na polach uprawnych) przedstawiciele powiatowych Izb Rolniczych rozmawiali dziś w Olsztynie. W spotkaniu w Centrum Innowacji i Transferu Technologii uczestniczył także Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Zbigniew Babalski.

Posłuchaj relacji Marka Lewińskiego

Wiceminister Zbigniew Babalski będzie gościem wtorkowych Porannych Pytań.

 

Autor: M.Lewiński
Redakcja: BSChromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dzik, wirus
Żołnierze i leśnicy po wykryciu dzika z ASF przeczesują lasy

Po wykryciu pierwszego na Warmii i Mazurach przypadku afrykańskiego pomoru świń u dzika na Warmii i Mazurach żołnierze, leśnicy i myśliwi przeczesują  lasy w okolicach Ełku....

Zamknij
RadioOlsztynTV