Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne zatrzymania w Urzędzie Marszałkowskim

Gmach Urząd Marszałkowskiego w Olsztynie. Fot. RO

Zarzuty przekroczenia uprawnień przy organizacji przetargów przedstawiono dyrektorce jednego z departamentów i dwóm innym pracownicom Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie.

Urzędniczki są podejrzane o przekroczenie uprawnień przy zamówieniach publicznych na obsługę medialną imprez, organizowanych przez urząd marszałkowski. Kobiety nie przyznały się do winy.

Prokuratura, po przedstawieniu zarzutów, zastosowała wobec nich poręczenia majątkowe po 10-20 tysięcy złotych i zawiesiła w wykonywaniu czynności służbowych.

Wśród podejrzanych jest była wicemarszałek województwa, a obecnie dyrektorka Departamentu Zarządzania Programami Rozwoju Regionalnego Bożena W-Z., odpowiedzialna w urzędzie za fundusze europejskie. Według śledczych, niezgodnie z prawem o zamówieniach publicznych przekazała przedsiębiorcy Władysławowi B. informację o kwocie, jaką przeznaczono na realizację zadania, dotyczącego przetargu. Za to przestępstwo grozi do trzech lat więzienia.

Ewie D., która jest inspektorem w Urzędzie, zarzucono przekroczenie uprawnień i także działanie na korzyść jednego z oferentów, przy przetargu na organizację ubiegłorocznego Biegu Europejskiego. Zdaniem śledczych, nie tylko poinformowała Władysława B. o kwocie przeznaczonej na obsługę medialną tej imprezy, ale też ustaliła z nim warunki zamówienia pod konkretną firmę. Zwycięzca tego przetargu otrzymał 123 tysiące złotych.

Przekroczenie uprawnień i działania dla osiągnięcia korzyści majątkowej przez firmę Władysława B. zarzucono również kierowniczce jednego z biur urzędu marszałkowskiego Joannie D-W. W ocenie prokuratury chodziło o nieprawidłowości przy zleceniach transmisji audio-wideo z dwóch imprez w 2014 roku – Olsztyn Green Festiwal i warsztatów samorządowych o żywności tradycyjnej. W obu przypadkach wybrano oferty firmy Władysława B.

Ewie D. i Joannie D-W grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności. Zatrzymanie i przedstawienie im zarzutów ma związek ze śledztwem prowadzonym od listopada przez CBA i olsztyńską prokuraturę. Zatrzymano wówczas dyrektora departamentu polityki jakości w olsztyńskim urzędzie marszałkowskim Igora H. Jest on podejrzany m.in. o przyjęcie od przedstawicieli firmy realizującej kampanię reklamową nieustalonej jeszcze kwoty pieniędzy oraz obietnicy korzyści majątkowej w kwocie 27 tysięcy złotych. Zarzuty wręczenia mu korzyści majątkowej przedstawiono przedsiębiorcy Władysławowi B. i jego wspólnikowi Tadeuszowi Z. Obaj mają spółkę zajmującą się m.in. reklamami na wielkoformatowych ekranach.

(pap/gol/łw)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prawo, CBA, korupcja, Urząd Marszałkowski
Walka z korupcją w zakładach karnych

Cztery lata temu w Zakładzie Karnym w Iławie kwitł proceder łapówkarski. Dwóch pracowników oskarżono o przyjmowanie korzyści majątkowych za uzyskanie różnego rodzaju korzyści. Jeden z nich...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV