Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne zabytki z Warmii i Mazur mają szansę na wyróżnienie

Tartak Raphaelsonów w Olsztynie

Do końca stycznia można zgłaszać kandydatury do kolejnej edycji ogólnopolskiego konkursu „Zabytek zadbany”. 

Zabytek Zadbany jest corocznym konkursem ogłaszanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Konkurs skierowany jest do właścicieli i zarządców obiektów wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja właściwej opieki nad zabytkami i pokazanie najlepszych wzorów utrzymania obiektów zabytkowych. W tegorocznej edycji zabytkowe obiekty można zgłaszać aż w 6 kategoriach:

  • utrwalenie wartości zabytkowej obiektu
  • rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu
  • adaptacja obiektów zabytkowych
  • architektura i budownictwo drewniane
  • architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne
  • kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

Lista nominowanych zabytków zostanie ogłoszona do końca marca. Ocenie jury konkursowego podlega jakość i zakres prac konserwatorskich, restauratorskich lub budowlanych, a także wykonane rewitalizacje zabytków architektury. Organizatorami konkursu są: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków, a realizuje go Narodowy Instytut Dziedzictwa.

W 2016 roku w konkursie Zabytek Zadbany nagrodzono dwa obiekty z Warmii i Mazur: kościół w Kwitajnach i Kanał Elbląski. Spośród prawie 50 obiektów do konkursu zakwalifikowały się także mury obronne dawnego zamku biskupów chełmińskich w Lubawie.

W 2015 roku do nagrody nominowano dwa zabytki z Warmii i Mazur. Były to: Dom Mendelshona i Tartak Raphaelsonów.

W 2014 roku na liście 75 obiektów nominowanych do konkursu Warmę i Mazury reprezentowały dwa zabytki: kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce oraz chlewnia i obora w zespole folwarcznym w Wysokiej.

W 2013 roku wieża wodna z Fromborka, jako jedyny zabytek z Warmii i Mazur znalazła się na ogólnopolskiej liście zabytków nominowanych do konkursu Zabytek Zadbany. Fromborski zabytek został wyróżniony.

Na świecie Międzynarodowy Dzień Ochrony Zabytków obchodzony jest 18 kwietnia. W Polsce jego ideą jest prezentowanie dóbr kultury o istotnym znaczeniu dla europejskiego i światowego dziedzictwa kulturowego a także uhonorowanie konserwatorów i właścicieli zabytków, którzy w szczególny sposób przyczynili się do ich ratowania.

Kanał Elbląski – pochylnia Jelenie. Fot. Ł. Węglewski

Pisz – zmodernizowana wieża ciśnień. Fot. Ł. Węglewski

Kwitajny - fot. Sławomir Ostrowski

Kościół w Kwitajnach. Fot. S. Ostrowski

 

Bazylika Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Świętej Lipce. Fot. J. Żyła

(bsc)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w kultura, zabytek, ministerstwo, konkurs, dziedzictwo
Muzealnicy chcą ocalić od zapomnienia zabytkowe piece

Elbląscy muzealnicy chcą ocalić od zapomnienia kaflowe piece. Apelują do właścicieli i użytkowników mieszkań w elbląskich kamienicach oraz domów w podelbląskich wsiach, by umożliwili wykonanie dokumentacji...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV