Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 25 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kolejne pieniądze na usuwanie azbestu. „To tykająca bomba z opóźnionym zapłonem”

Usuwanie azbestu. Fot. Adobe Stock

Ponad 400 tysięcy złotych na usuwanie azbestu z warmińsko-mazurskich dachów. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie rozpoczął tegoroczny nabór wniosków na dofinansowanie likwidacji szkodliwego eternitu.

Azbest może być bardzo szkodliwy, do jego włókna wnikają do płuc, prowadząc nawet do raka. Niekiedy efekty ujawniają się po wielu latach – zaznacza lekarz Piotr Przelaskowski, specjalista alergologii i chorób płuc ze Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie.

Nasz organizm nie jest w stanie go wydmuchać. Jak już znikną to zostają przez całe życie.  To cicha tykająca bomba z opóźnionym zapłonem. Czasami po 20 – 40 latach wychodzą zmiany w płucach i dochodzi do najczęstszych chorób. Pierwsza to są zmiany w płucach, a druga to niestety nowotwory.

00:00 / 00:00

Justyna Raczyńska z Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wyjaśnia, że o pieniądze mogą starać się gminy i związki gmin. Pieniądze można przeznaczyć nie tylko na budynki gminne, lecz również na budynki osób prywatnych.

Beneficjentami konkursu są gminy, bądź związki gmin, które w imieniu mieszkańców przedsiębiorców bądź innych instytucji składają do nas wniosek w celu pozyskania dofinansowania. To jest tak zwany program parasolowy.

00:00 / 00:00

Wojewódzki Fundusz szacuje, że w tym roku dzięki wsparciu uda się usunąć około 800 ton szkodliwego azbestu. Wiadomo, że program będzie też realizowany w kolejnych latach, bo do usunięcia, według ostatnich szacunków jest ponad 200 tysięcy ton.

 

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, zdrowie, azbest, dofinansowanie, WFOŚiGW, wnioski
Zwiększone wypadanie włosów jednym z powikłań po przechorowaniu COVID-19

Do lekarzy zgłaszają się ozdrowieńcy po COVID-19, którzy skarżą się na zwiększone wypadanie włosów. Problem pojawia się kilka miesięcy po przechorowaniu i może dotykać nawet jednej...

Zamknij
RadioOlsztynTV