Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 10 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kilkanaście milionów z nas ma alergie. „Najbliższe dni przysporzą kłopotu”

W Polsce co roku zwiększa się odsetek osób chorujących na alergie. Około 40% Polaków ma alergię objawową. Około 25% z nas cierpi na alergiczny nieżyt nosa, a u 10% rozwijają się objawy astmy oskrzelowej.

Wiosną przyroda budzi się do życia i zaczynają kwitnąć drzewa, krzewy i kwiaty. Niestety, nie wszystkim taka pora roku kojarzy się pozytywnie. Dla alergików wiosna to kaszel, katar i ból głowy.

Alergia jest chorobą cywilizacyjną XXI wieku, a wiosna to szczególnie trudny czas dla alergików – mówi lekarz Magdalena Zakrzewska, alergolog.

Pacjenci już meldują, że mają dolegliwości. Najbliższe dni mogą przysporzyć pacjentom kłopotu.  Jesteśmy w sezonie pylenia drzew.Spodziewamy się dużego stężenia pyłków brzozy, która dopiero zaczyna pylić.

00:00 / 00:00

Niedługo zaczną intensywnie pylić trawy. Alergie sezonowe w dużym stopniu zależą od warunków pogodowych – wyjaśnia lekarz alergolog Magdalena Zakrzewska.

Jeżeli deszcz wypierze powietrze, to jest ono czyste i nie ma pyłków. czasem widać po ulewach wiosennych żółte osady na obrzeżach kałuż. To są skupiska pułków, które zostały usunięte w powietrza.

00:00 / 00:00

Niższe temperatury i duża wilgotność powietrza mogą łagodzić objawy alergii. Jej najczęstsze objawy to kichanie, łzawienie i świąd skóry. Najczęściej uczulają nas niektóre pokarmy, pyłki kwiatowe, roztocza i zwierzęta.

Z roku na rok zwiększa się liczba osób cierpiących z powodu alergii. Specjaliści oceniają, że w krajach rozwiniętych na alergie cierpi prawie 1/4 dorosłych i ponad 1/3 dzieci. W Polsce takich osób jest około 15 milionów.

 

Autor: I.Malewska
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w zdrowie, choroba, alergia, nos
Nowatorska operacja prostaty w Olsztynie. „Do tej pory były to rozległe i bolesne zabiegi”

Szpital miejski w Olsztynie będzie wykonywał operacje prostaty nowatorską metodą. Zabieg laserem pozwala na precyzyjne cięcie, a pacjent tego samego dnia może iść do domu. Olsztyńskich...

Zamknij
RadioOlsztynTV