Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
brak danych dla miasta: olsztyn
Logowanie
 

Kilkadziesiąt milionów złotych będzie kosztować rozbudowa trasy Morąg – Łukta

Prawie 90 milionów złotych będzie kosztować rozbudowa trasy Morąg – Łukta na dwóch odcinkach w ciągu drogi wojewódzkiej 527. Trasa w zachodniej części regionu łączy Warmię i Mazury z województwem pomorskim. W Olsztynie podpisano umowę na jej modernizację.

Głównym celem projektu jest poprawa dostępności transportowej, bezpieczeństwa ruchu oraz stworzenie odpowiednich warunków dla komunikacji zbiorowej.

Inwestycja jest dofinansowana głównie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020. Droga wojewódzka 527 zostanie wyremontowana praktycznie na całej jej długości. Co więcej, na niektórych odcinkach jest budowana na nowo. Dzięki tej inwestycji połączymy stolicę regionu z drogą krajową S7 oraz z granicą województwa pomorskiego

– podkreślił marszałek województwa Gustaw Brzezin.

Przypomniał, że Komisja Europejska zatwierdziła programy regionalne na lata 2021-2027. Wśród strategicznych projektów warmińsko-mazurskiego samorządu znalazła się inwestycja związana z budową ulicy Nowobałtyckiej w Olsztynie, która jest częścią drogi wojewódzkiej 527.  Długość rozbudowywanej drogi to prawie 12 kilometrów. Na odcinku Morąg – Bramka ma długość prawie 5,5 kilometra, a z Florczak do  Łukty ponad 6,5 kilometra.

Wykonawca m.in. wzmocni podłoże i wybuduje nową konstrukcję nawierzchni, przebuduje istniejące skrzyżowania, wybuduje chodniki i ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych, miejsca postojowe, zatoki autobusowe.

Całkowita wartość projektu wynosi nieco ponad 89 milionów złotych. Unijne dofinansowanie to kwota blisko 70 milionów złotych, z budżetu państwa przeznaczono trochę ponad 8 milionów. Ponad 10 milionów złotych pochodzi z budżetu samorządu województwa. Zakończenie robót budowlanych planowane jest na połowę listopada 2023 roku.

Obecnie na ukończeniu jest modernizacja drogi wojewódzkiej 527 na odcinku Olsztyn – Łukta, której łączny koszt wynosi ponad 100 milionów złotych. Z kolei ponad 41 milionów kosztuje rozbudowa drogi na trasie granica województwa – Kwietniewo.

 

Redakcja: B. Świerkowska-Chromy za A. Libudzka (PAP)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w pieniądze, Olsztyn, droga, Unia Europejska, inwestycja, modernizacja, Łukta, morąg, droga wojewódzka, rozbudowa, samorząd województwa, budżet państwa
Kanalizacja dociera do kolejnych wsi w gminie Pasym

Mieszkańcy kilku wsi w gminie Pasym jeszcze w tym roku doczekają się kanalizacji. To dobra wiadomość dla mieszkańców Rydzówki, Kolonii Rydzówki, Nowej Wsi oraz Brzezin. Jak...

Zamknij
RadioOlsztynTV