Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 11 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Kiedy poznamy decyzję środowiskową dla budowy drogi S16 na Mazurach? Procedura ruszyła. Za kilka dni konsultacje społeczne

fot. Przemysław Getka

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie wszczęła procedurę wydania decyzji środowiskowej dla drogi S16 z Mrągowa do Ełku.

14 organizacji ekologicznych protestuje przeciwko tej inwestycji. Decyzja środowiskowa to dokument konieczny, by uzyskać zgodę na budowę nowej drogi.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad proponuje, by nowa trasa ekspresowa z Mrągowa do Ełku pobiegła wariantem wybranym po wieloletnich analizach.

Proponujemy wariant na trasie Mrągowo – Kosewo – Baranowo od strony południowej – Mikołajki – Woźnice – Drozdowo – Orzysz od strony północnej – Strzelniki – Klusy – Chrzanowo – Ełk

– informuje Karol Głębocki z olsztyńskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych.

00:00 / 00:00

RDOŚ już zwróciła się do sanepidu o opinię na temat oddziaływania nowej drogi na zdrowie ludzi – przede wszystkim pod względem natężenia hałasu. Wody Polskie mają natomiast wydać opinię na temat oddziaływania drogi na wody podziemne. W trakcie wydawania decyzji zostanie przeanalizowany wpływ nowej trasy na każdy element środowiska.

W ostatecznych dokumencie najprawdopodobniej znajdą się zapisy o konieczności przeprowadzenia nasadzeń zieleni, a także budowy ekranów akustycznych oraz przejść dla zwierząt. Czy będzie też konieczne przeprojektowanie przebiegu drogi? Tego na razie nie można przesądzać.

Trudno w tym momencie powiedzieć. Pracujemy nad tą dokumentacją, ona jest bardzo obszerna, dotyka szeregu aspektów środowiskowych. Natomiast zawsze wydając decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wyznaczamy warunki, jakie inwestor musi spełnić, by inwestycja w jak najmniejszym stopniu oddziaływała na poszczególne elementy środowiska

– mówi Justyna Januszewicz, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Częścią procedury wydawania decyzji środowiskowej będą konsultacje społeczne. Mają one ruszyć w przyszłym tygodniu. Już wiadomo, że w ich trakcie będą zgłaszane protesty przeciwko budowie drogi. List otwarty w tej sprawie opublikowało 14 organizacji ekologicznych. Domagają się  wstrzymania inwestycji i rozważenia poprowadzenia drogi na południe od Krainy Wielkich Jezior Mazurskich.

Nie kieruje się ciężkiego ruchu tranzytowego przez najcenniejszy obszar przyrodniczy i jeden z trzech najbardziej popularnych w Polsce obszarów turystycznych. Okolice Mikołajek czy Rynu to tereny, które żyją z turystyki. Ruch, który będzie jechał estakadami nad jeziorami będzie generował brud, hałas, zanieczyszczenia. Nie robi się takich rzeczy

– przekonuje Krzysztof Worobiec, prezes Stowarzyszenia Sadyba, jednej z organizacji podpisanych pod listem.

00:00 / 00:00

Z drugiej strony, GDDKiA już kilka miesięcy temu informowała, że przeprowadzone analizy wykazały, iż budowa drogi na południe od Krainy Wielkich Jezior jest nieopłacalna, bo na nowej trasie będzie zbyt małe natężenie ruch.

Jerzy Szmit, były wiceminister infrastruktury odpowiedzialny za budowę dróg uważa, że argumenty organizacji społecznych nie powinny zablokować budowy.

Ta inwestycja ma fundamentalne znaczenie, to jest dokończenie kręgosłupa komunikacyjnego Warmii i Mazur. Na pewno podczas konsultacji będą dyskusje, natomiast to jest pytanie, czy w Polsce mała grupa może zablokować tak ważną inwestycję, mającą służyć milionom mieszkańców i przyjezdnych.

00:00 / 00:00

Same konsultacje społeczne potrwają miesiąc. Wydanie decyzji środowiskowej to natomiast proces znacznie dłuższy. RDOŚ nie określa dokładnego terminu jego zakończenia. Doświadczenie przy innych projektach drogowych przecinających obszary cenne środowiskowo pokazuje, że od momentu rozpoczęcia procedury do jej zakończenia może minąć nawet kilkanaście miesięcy.

Autor: A.Piedziewicz
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sanepid, RDOŚ, Ełk, Mazury, droga, Mrągowo, GDDKiA, Wielkie Jeziora, ekolodzy, konsultacje społeczne, S16, decyzja środowiskowa
Skrajna otyłość przyczyną zgonu 46-latka. Mieszkaniec Mrągowa ważył około 200 kilogramów

W ocenie lekarza, skrajna otyłość przyczyniła się do śmierci 46-letniego mężczyzny z Mrągowa. Prawdopodobnie mógł ważyć około 200 kilogramów. 46-letni mężczyzna zmarł nagle w swoim mieszkaniu...

Zamknij
RadioOlsztynTV