Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Karol Karski: Wykrycie nieścisłości finansowych nie powinno zaszkodzić kandydaturze Wojciechowskiego na komisarza ds. rolnictwa

Karol Karski – Prawo i Sprawiedliwość. Fot. P.Getka

Nie powinno być kłopotów z zatwierdzeniem kandydatury Janusza Wojciechowskiego na stanowisko komisarza unijnego do spraw rolnictwa – powiedział w Porannych pytaniach europoseł Karol Karski.

Janusz Wojciechowski, polski kandydat na stanowisko unijnego komisarza do spraw rolnych, będzie dziś szukał poparcia u europosłów. Polityk ma rozmawiać z polskimi parlamentarzystami, między innymi z Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Kandydat na komisarza chce zdobyć ich głosy podczas zbliżającego się wysłuchania w komisjach – prawnej i do spraw rolnych.

Profesor Karol Karski podkreślił, że wykrycie nieścisłości finansowych przez unijny urząd OLAF w dokumentach Wojciechowskiego nie powinno mu zaszkodzić.

OLAF jest urzędem badającym prawidłowość wydatków finansowych we wszystkich instytucjach Unii Europejskiej, dokonują kontroli czasami także wstecznych. Z tego, co przekazał Janusz Wojciechowski nie są to jakieś uchybienia. Są to drobne nieścisłości polegające na niewpisaniu czasem np. numeru rejestracyjnego samochodu, czy też czeskim błędzie. Takie rzeczy się zdarzają. Kontrole odbywają się w stosunku do wielu osób i nigdy nie budzą żadnych wątpliwości.

Europoseł Karol Karski zaznaczył, że nawet jeśli Parlament Europejski odrzuci kandydaturę Janusza Wojciechowskiego to polskiemu rządowi i tak przysługuje prawo wyznaczenia następnego kandydata na członka Komisji Europejskiej.

Frans Timmermans nie będzie mógł już szkodzić Polsce – zapewniał w Radiu Olsztyn europoseł PiS. Profesor Karol Karski przekonywał, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej zajmując się dekarbonizacją, a nie jak do tej pory przestrzeganiem praworządności, nie będzie miał możliwości działania bez współpracy z innymi komisarzami.

Trzeba było znaleźć dla niego jakiś zakres kompetencji. Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen wydaje się, że tam może zepsuć najmniej. Zobaczymy, wszystko przed nim. Trzeba mieć też świadomość, że jego teka została tak specyficznie dobrana, że jest to kwestia wypracowywania i realizacji pewnego programu ogólnego, ale same kompetencje ochrony środowiska będą u innego komisarza, a rynku wewnętrznego u jeszcze innego.

Kwestor Parlamentu Europejskiego Karol Kraski jest też przekonany, że nie będzie kłopotów z zatwierdzeniem kandydatury Janusza Wojciechowskiego na stanowiska komisarza unijnego do spraw rolnictwa.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Karolem Karskim

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za K.Kaszubski

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Parlament Europejski, Unia Europejska, komisarz
Ponad 70 milionów euro trafi na Warmię i Mazury. Komisja Europejska podzieliła środki na poprawę infrastruktury kolejowej i drogowej

676 milionów euro otrzyma Polska z unijnego budżetu na poprawę infrastruktury kolejowej i drogowej. Komisja Europejska przyjęła trzy duże projekty. Zostaną one sfinansowane z polityki spójności...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV