Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Ponad 70 milionów euro trafi na Warmię i Mazury. Komisja Europejska podzieliła środki na poprawę infrastruktury kolejowej i drogowej

676 milionów euro otrzyma Polska z unijnego budżetu na poprawę infrastruktury kolejowej i drogowej. Komisja Europejska przyjęła trzy duże projekty.

Zostaną one sfinansowane z polityki spójności i poprawią bezpieczeństwo pasażerów, przy jednoczesnym skróceniu czasu podróży i zmniejszeniu kosztów.

Modernizacja systemu komunikacji kolejowej
Ponad 487 milionów euro będzie przekazane na modernizację krajowego systemu komunikacji kolejowej. Finansowane przez Unię prace będą polegały na zastąpieniu przestarzałej technologii i stworzeniu nowoczesnego systemu komunikacji na prawie 14 tysiącach kilometrów linii kolejowej w całym kraju. Ten projekt, oprócz poprawy bezpieczeństwa pasażerów i skrócenia czasu podróży, umożliwi Polsce wprowadzenie europejskiego systemu zarządzania ruchem kolejowym, który połączy polskie linii kolejowe z europejską siecią kolejową.

Komisja, w oświadczeniu prasowym napisała, że dostosowanie polskich systemów komunikacyjnych do systemów istniejących w całej Europie pozwoli uniknąć konieczności zmiany lokomotyw lub urządzeń pokładowych na przejściach granicznych. Dzięki temu transport kolejowy będzie bardziej opłacalny i szybszy. Oczekuje się, że projekt rozpocznie się w lipcu 2023 roku.

Z kolei prawie 117 milionów euro ma być przekazanych na modernizację linii kolejowych na Śląsku. Projekt obejmuje modernizację i elektryfikację 46 kilometrów linii kolejowych a także budowę lub remont stacji, peronów, wiaduktów i mostów na Śląsku. Ma on również umożliwić dostęp do peronów osobom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz budowę nowej stacji na międzynarodowym lotnisku w Pyrzowicach.

Zmniejszenia natężenia ruchu w województwie warmińsko-mazurskim
Trzeci projekt, opiewający na sumę prawie 72 milionów euro, ma przyczynić się do zmniejszenia natężenia ruchu w województwie warmińsko-mazurskim. Wybudowana zostanie obwodnica, która od wschodu omijać będzie Nowe Miasto Lubawskie. Połączy ona województwo warmińsko-mazurskie z województwem kujawsko-pomorskim i tym samym zapewni łatwiejszy dojazd do Morza Bałtyckiego. Prace powinny zostać zakończone w czerwcu 2021 roku.

Autor: IAR/B.Płomecka
Redakcja: B.Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w drogi, pieniądze, remont, euro, Unia Europejska
Drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i przejścia dla pieszych. Dzięki nowym inwestycjom w Biskupcu i Biesowie będzie bezpieczniej

Do Biskupca i Biesowa popłyną środki z Funduszu Dróg Samorządowych. Umowę na przekazanie pieniędzy podpisali wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki i burmistrz Biskupca Kamil Kozłowski. W Biskupcu...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV