Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -7 °C pogoda dziś
JUTRO: -6 °C pogoda jutro
Logowanie
 

K. Kuriata: Jeżeli chodzi o sprzęt, to szpitale są uzbrojone. Problemem może być kadra

Krzysztof Kuriata, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego. Fot. B. Świerkowska-Chromy

Mimo wzrostu liczby osób hospitalizowanych z powodu COVID-19, w regionie nie zabraknie respiratorów, zapewnia dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Jak powiedział Krzysztof Kuriata w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn, na początku pandemii wojewoda kupował respiratory na rynku. Później bardzo dużo takich urządzeń dla szpitali pozyskano z agencji rezerw materiałowych.

Mamy ponad 40 respiratorów porządnej klasy w magazynie w urzędzie wojewódzkim. Jeżeli chodzi o sprzęt, to szpitale są uzbrojone. Jedynym ograniczeniem może być ilość kadry, jeżeli chodzi o obsługę respiratorów.

Dyrektor Kuriata dodał, że obecnie trwa w regionie przywracanie oddziałów dla chorych na COVID-19.

Jesteśmy teraz na etapie przywracania oddziałów covidowych. To nie jest tylko papierek i wydanie decyzji wojewody. Szpitale muszą się przygotować do zadania. Przede wszystkim przenieść pacjentów, którzy są na tych oddziałach, na inne oddziały bądź wypisać do domów. Powoduje to utrudnienia w udzielaniu świadczeń po tej „czystej” stronie. Trzeba przygotować sale, personel – to zajmuje kilka dni.

Wczoraj ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów związanych z epidemią. Wprowadza ono m.in. regionalne obostrzenia na Warmii i Mazurach oraz obowiązek zasłaniania nosa i ust wyłącznie maseczką. Zamknięte w regionie są galerie handlowe, hotele, kina, teatry, muzea, galerie sztuki, baseny, kasyna i korty tenisowe. Zapisane w rozporządzeniu restrykcje obowiązują od soboty do 14 marca.

Jak nieoficjalnie dowiedziało się Radio Olsztyn liczba nowych zakażeń koronawirusem na Warmii i Mazurach przekroczy dziś tysiąc osób.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Krzysztofem Kuriatą

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za K.Kaszubski/K. Kantor

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w respirator, Krzysztof Kuriata, obostrzenia, łózka, koronawirus, COVID
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia w sprawie określenia: dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego i dłuższego okresu pobierania dodatkowego zasiłku opiekuńczego. Okres ten wydłużono do 14 marca...

Zamknij
RadioOlsztynTV