Aktualności, Aplikacja mobilna, Poranne Pytania
Józef Dziki: bulwersują nas podwyżki w sferze finansów publicznych
Podnoszenie płacy minimalnej jest korzystne dla gospodarki – przekonywał w Porannych pytaniach szef warmińsko-mazurskiej Solidarności Józef Dziki.
W tym roku płaca minimalna wzrosła do 2 250 złotych brutto i tym samym wynosi nieco ponad 47 procent przeciętnego wynagrodzenia. Józef Dziki podkreślił, że Solidarność wciąż będzie domagała się stopniowego podnoszenia płacy minimalnej do poziomu połowy średniej krajowej.
Im wyższe zarobki, tym bardziej obrót napędza gospodarkę, bo jest konsumpcja. Jak będzie płaca mała, to czy nadgodzinami będziemy zarabiać? Konsekwentnie co roku będziemy dyskutować z rządem i dążyć do 50 procent średniej krajowej. Nie możemy się cofać.
Według Głównego Urzędu Statystycznego, płacę minimalną pobiera około 13 procent pracujących Polaków. Solidarność domaga się także podniesienia płac w państwowych urzędach – mówił przewodniczący warmińsko-mazurskiej Solidarności Józef Dziki.
Józef Dziki przypominał, że w zeszłym roku rząd podniósł uposażenia niektórych grup wynagradzanych z budżetu państwa, ale mimo obietnic nie wszystkich.
Bulwersują nas podwyżki w sferze finansów publicznych. To co stało się ostatnio świadczy o tym, że wystarczy pochorować, pójść na zwolnienia i ma się podwyżki (…) w służbach mundurowych, administracji skarbowej (…) Poprzedni rząd podzielił społeczeństwo niekonstytucyjną ustawą, gdzie znaczne podwyżki dostały pielęgniarki i mają to co roku z urzędu. Pozostali pracownicy służby zdrowia tego nie mają. Jest to nadrabiane ale idzie to wolno (…) Premier obiecał, że ponad 7 procent ma trafić do sfery finansów publicznych do pracowników, którzy zarabiają żenująco mało i okazuje się, że tych pieniędzy nie ma. W tym temacie będzie punkt zapalny NSZZ Solidarności z rządem.
11 stycznia przedstawiciele Solidarności mają spotkać się z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbietą Rafalską. Oprócz wynagrodzeń chcą też rozmawiać między innymi o odmrożeniu funduszu socjalnego w firmach oraz o stanie dialogu społecznego.
Posłuchaj rozmowy Andrzeja Piedziewicza z Józefem Dzikim
Redakcja: A.Piedziewicz/B.Świerkowska-Chromy