Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 11 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Joe Biden rozpoczął wizytę w Polsce

Fot. PAP/R. Guz

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden oficjalnie rozpoczął wizytę w Polsce. Samolot z prezydentem na pokładzie po godz. 23 wylądował na Lotnisku Chopina w Warszawie. Krótko przed północą kolumna prezydencka dotarła do hotelu w centrum stolicy.

To druga wizyta amerykańskiego prezydenta w Warszawie w ciągu niespełna roku. Poprzednio Joe Biden odwiedził Polskę w marcu ubiegłego roku tuż po inwazji Rosji na Ukrainę. Teraz będzie w Warszawie kilka dni przed pierwszą rocznicą rosyjskiej agresji, która przypada 24 lutego.

Dziś o godzinie 12.50 prezydent USA zostanie oficjalnie powitany na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Następnie, o godzinie 13.00 prezydenci będą rozmawiali w wąskim gronie. O 13.35 zaplanowano rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Joe Bidena i Andrzeja Dudy. O 17.30 Joe Biden ma wygłosić przemówienie do Polaków i Ukraińców w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Jutro Joe Biden ma spotkać się w Warszawie z sekretarzem generalnym NATO oraz z przywódcami krajów Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw wschodniej flanki Sojuszu.

Rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby zapowiadał, że podczas spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą Joe Biden podziękuje Polsce za postawę w sprawie wojny w Ukrainie, omówi współpracę dwustronną, a także wspólne wysiłki, by wesprzeć Ukrainę i wzmocnić odstraszanie w ramach NATO.

Joe Biden przyleciał do Warszawy z Rzeszowa. Wcześniej amerykański prezydent złożył niezapowiedzianą, kilkugodzinną wizytę w Kijowie na Ukrainie. Spotkał się tam z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i zapowiedział nowy pakiet pomocowy dla Kijowa i nowe sankcje na Rosję. Była to pierwsza wizyta Joe Bidena na Ukrainie od czasu, gdy Rosja najechała na ten kraj. Z Kijowa Joe Biden pociągiem pojechał do Przemyśla, a stamtąd samochodami do Rzeszowa.

Po drodze do Warszawy prezydent Joe Biden rozmawiał jeszcze telefonicznie z włoską premier Giorgią Meloni, która jest w drodze na Ukrainę. Wizyta Joe Bidena na Ukrainie do ostatniej chwili trzymana była w ścisłej tajemnicy. Dopiero po jej zakończeniu amerykańskie media poinformowały, że minionej nocy prezydent przyleciał do Rzeszowa, a następnie przez 10 godzin jechał pociągiem do Kijowa.

W ukraińskiej stolicy w czasie spotkania z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim Joe Biden zapowiedział kolejny pakiet pomocy wojskowej wart pół miliarda dolarów. Poinformował też, że Waszyngton nałoży wkrótce nowe sankcje na Rosję i na firmy, które współpracują z rosyjskim reżimem.

Redakcja: A. Niebojewska za IAR

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w prezydent, usa, Kijów
Co z referendum w Elblągu? „Wiele spraw obnażono, opadły maski”

8 tysięcy 437 ważnych podpisów zebrano pod wnioskiem o zorganizowanie referendum w sprawie odwołania władz Elbląga oraz rady miasta. Pod dokumentem, który miał trafić do komisarza...

Zamknij
RadioOlsztynTV