Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 0 °C pogoda dziś
JUTRO: 1 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeżdżą po elbląskich ulicach od 127 lat

fot. P. Getka

Od 127 lat, z krótką przerwą na naprawę powojennych zniszczeń, po ulicach Elbląga jeżdżą elektryczne tramwaje. To druga po Wrocławiu najstarsza sieć na obecnym obszarze Polski.

Regularne kursy zaczęły się 23 listopada 1895 roku. Uruchomione zostały dwie linie – jedna z z dworca kolejowego przez Stare Miasto do przystani żeglugi, druga przez ówczesne centrum Elbląga.

Premiera dla miejskich notabli była dzień wcześniej, ale zaraz po niej elektryczne tramwaje zaczęły swoją pracę. Kursowały punktualnie co 7, 5 minut wg rozkładów dla linii nr 1 i nr 2. Było to przestrzegane, punktualność była ważna w tamtych czasach – wyjaśnia dr Tomasz Gliniecki, historyk i autor książki o tramwajach elbląskich.

00:00 / 00:00

Czas przejazdu na tych liniach wynosił odpowiednio 15 i 9 minut. Pierwsze wagony były małe, a motorniczy w ciepłym płaszczu stał na podeście na zewnątrz. Wprowadzenie tej nowoczesnej komunikacji wymusił rozwój Elbląga, który w tamtym czasie był największym ośrodkiem przemysłowym Prus Wschodnich.

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

fot. P. Getka

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Niebojewska

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Elbląg, tramwaje
Elbląg gotowy do dystrybucji węgla z rządowego programu

Opał będzie sprzedawany mieszkańcom w cenie preferencyjnej. Miasto podpisało już umowę z firmą, która zajmie się tym kompleksowo. Sprawdziliśmy oferty, wybraliśmy najlepszą. Nie tylko przywiezie ona...

Zamknij
RadioOlsztynTV