Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 2 °C pogoda dziś
JUTRO: 2 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest wyrok w procesie byłej warmińsko-mazurskiej konserwator zabytków. Barbara Z. była oskarżona o popełnienie sześciu przestępstw

fot. Przemysław Getkasą

Na 3 tysiące złotych grzywny skazał sąd rejonowy w Olsztynie byłą warmińsko-mazurską konserwator zabytków Barbarę Z. za urzędnicze przestępstwo przekroczenia uprawnień.

Uniewinnił ją natomiast od zarzutów korupcyjnych. Wyrok nie jest prawomocny. Jak informowała prokuratura przed skierowaniem sprawy do sądu, Barbarę Z. oskarżono o dokonanie sześciu przestępstw, w tym trzech o charakterze korupcyjnym. Oprócz konserwator zabytków aktem oskarżenia objęto jeszcze pięć innych osób, w tym burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego Józefa B.

Barbarze Z. zarzucono przyjęcie w 2008, 2010 i 2011 r. korzyści majątkowych o łącznej wysokości ponad 12 tysięcy złotych, w postaci opłaty za pobyty w SPA na terenie Polski oraz pobytów w Egipcie i Turcji. Dwa kolejne zarzuty dotyczyły przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków „w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną osobę”.

Według prokuratury, pierwszy z tych zarzutów związany był z poinformowaniem jednego z oferentów, że złożona oferta – pomimo, że najkorzystniejsza – wpłynęła po terminie i zachodzi konieczność zamiany złożonych dokumentów, by umożliwić jej wybór. Drugi dotyczył podwyższenia o 3 tysiące złotych kwoty ostatecznej oferty, pomimo, iż pierwotnie złożona oferta była niższa. Barbarze Z. zarzucono też, że nie wstrzymała wypłaty drugiej transzy dotacji w kwocie 20 tysięcy złotych na roboty budowlane przy reliktach muru obronnego w Nowym Mieście Lubawskim, chociaż wiedziała, że prace nie zostały wykonane w uzgodnionym terminie.

Od zarzutów korupcyjnych Barbara Z. została uniewinniona. Skazana została natomiast na karę łączną grzywny w kwocie 3 tysięcy złotych za dwa kolejne czyny dotyczące przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków. Sąd nie dopatrzył się w zachowaniu oskarżonej działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz na szkodę interesu prywatnego innej osoby. Natomiast w odniesieniu do ostatniego z zarzucanych jej czynów postępowanie karne zostało umorzone z uwagi na jego znikomą społeczną szkodliwość.

Burmistrzowi Nowego Miasta Lubawskiego Józefowi B. prokuratura zarzuciła przedłożenie w październiku 2015 r., wojewódzkiemu konserwatorowi zabytków, nierzetelnych i stwierdzających nieprawdę dokumentów. Były one związane z rzekomo zakończonymi pracami przy reliktach murów obronnych, co miało na celu uzyskanie drugiej transzy dotacji w wysokości 20 tysięcy złotych.

O poświadczenie nieprawdy w protokole odbioru robót budowlanych, w celu uzyskania dotacji i „osiągnięcia korzyści majątkowej przez gminę”, oskarżono również kierownika referatu inwestycji i jego zastępcę.

Z uwagi na znikomą społeczną szkodliwość czynów sąd umorzył postępowanie karne wobec burmistrza jak i urzędników. Sąd umorzył także postępowanie wobec osoby, która składała ofertę w zamówieniu publicznym. Inną osobę, której zarzucono wyłudzenie 3 tysięcy złotych w związku ze zmianą pierwotnie złożonej oferty, sąd uniewinnił.

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sąd, wyrok, korupcja, sąd okręgowy, konserwator zabytków, grzywna
Kłótnia o nagrobek zakończona na sali sądowej. Zdecydowało 35 centymetrów

Sąd Okręgowy w Olsztynie nie uwzględnił apelacji Barbary S. w sprawie nagrobka na cmentarzu w Dobrym Mieście. Chodzi o nagrobek tragicznie zmarłego syna posadowiony przez nią,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV