Polecane, Aktualności, Aplikacja mobilna, Ostróda, Regiony
Jest umowa na dokumentację drogi S5 z Ostródy do Grudziądza
Za 17 milionów złotych powstanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe. Jego wykonawca przygotuje też dokumenty do uzyskania decyzji środowiskowej.
Droga S5 ma połączyć województwo warmińsko-mazurskie z autostradą A1 na terenie województwa kujawsko-pomorskiego, a dalej z województwami: wielkopolskim i dolnośląskim.
S5 jest strategiczną z punktu widzenia całej Polski infrastrukturą. W tej chwili służy do komunikacji w województwie kujawsko-pomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Natomiast zależy nam na tym, by połączyła także region kujawsko-pomorski z warmińsko-mazurskim
– mówi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Powstanie około 90 kilometrów dwujezdniowej drogi ekspresowej. Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowe określi jej dokładny przebieg.
Od 90. lat XX wieku o tę drogę walczyliśmy i pomału staje się faktem. Dwa korytarze są wskazane, jeden zostanie wybrany – zadecydują o tym fachowcy oraz spotkania z samorządami i mieszkańcami. Najważniejsze, że finał jest już widoczny
– podkreśla ostródzki poseł Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Babalski.
Stworzenie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego dla drogi S5 Ostróda – Grudziądz ma potrwać około 3 lat. Dokładny przebieg trasy mamy jednak poznać wcześniej. Przypomnijmy, że początkowo rozważano cztery różne korytarze.
Były dyskusje, były sugestie samorządów. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na dwa korytarze: jeden jest zbliżony ku południowej stronie Iławy, drugi bliżej Nowego Miasta Lubawskiego, po jego północnej stronie
– mówi Mirosław Nicewicz, dyrektor olsztyńskiego oddziału GDDKiA.
Rozpoczęcie budowy S5 na odcinku Ostróda – Grudziądz planowane jest na rok 2028, jej zakończenie na rok 2032. Koszt wstępnie szacowany jest na 5 miliardów złotych.
Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy