Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 9 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jest autorytetem w świecie mleczarstwa. Naukowiec z Olsztyna z prestiżową nagrodą IDF Award

Pierwszy Polak – naukowiec z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – otrzymał prestiżową nagrodę przyznawaną przez Międzynarodową Federację Mleczarską – IDF Award. Dr hab. Aleksander Surażyński został doceniony za swój dorobek naukowy i wdrożeniowy, a przede wszystkim za osiągnięcia w skali światowej.

Przez lata Aleksander Surażyński był ekspertem FAO czyli Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. W Indiach, Chile, Kolumbii, Wenezueli, czy w Botswanie wdrażał nowe technologie w mleczarstwie. Stworzył instytut mleczarski w Indiach, który jest największą taką placówką w tym kraju – powiedział Radiu Olsztyn prof. Andrzej Babuchowski, prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego w Mrągowie.

Nowe technologie wdrażał w kilku krajach świata m.in. Indiach, Chile, Kolumbii, Wenezueli i w Afryce. Pracował też w wielu pracach Europy zachodniej, Stanach Zjednoczonych. W krajach rozwijających się wdrażał mleczarstwo i rozwijał je. Stworzył Instytut Mleczarski w Indiach.

00:00 / 00:00

W województwie warmińsko-mazurskim korzystamy z pracy Aleksandra Surażyńskiego – dodał prezes Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego w Mrągowie.

Ma na swoim koncie ponad 20 mleczarskich patentów. Dotyczą m.in. wdrażania nowych produktów w zakładach w Polsce, w tym w zakładach województwa warmińsko-mazurskiego. Jego patentem jest na przykład popularny serek grani. Na swoim koncie ma wiele osiągnięć. Mimo, że od kilku lat jest na emeryturze dr hab. Aleksander Surażyński jest członkiem rady naukowej Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego.

00:00 / 00:00

IDF Award to wyróżnienie przyznawane od kilku lat osobom, które zasłużyły się dla światowego mleczarstwa. Do tej pory było zaledwie kilku laureatów na całym świecie.

Autor: A. Skrago
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w nagroda, nauka, mleczarstwo, Aleksander Surażyński, Instytutu Innowacji Przemysłu Mleczarskiego w Mrągowie, IDF Award
Ponad 18 tysięcy uczniów w elbląskich szkołach

Prawie 18 tysięcy uczniów rozpoczęło w Elblągu nowy roku szkolny. Jedna trzecia z nich to uczniowie szkół średnich. Uroczyste rozpoczęcie nowego roku odbyło się w Zespole...

Zamknij
RadioOlsztynTV