Jerzy Wilk pośmiertnie odznaczony. Poseł PiS spoczął na cmentarzu Agrykola
Uroczystości pogrzebowe posła Prawa i Sprawiedliwości Jerzego Wilka rozpoczęły się o godz. 13 w elbląskiej katedrze św. Mikołaja. Mszy świętej przewodniczył biskup Jacek Jezierski. Później kondukt wyruszył na cmentarz komunalny Agrykola.
– To był uprzejmy i szlachetny człowiek, a my byliśmy zawsze przy nim – wspominał posła Zbigniew Pąsik szef klubu Gazety Polskiej Elbląg Jeden.
Dzięki jego uprzejmości mogliśmy ten klub zrobić, mieliśmy punkt zaczepienia, mieliśmy gdzie się spotkać. Był dla Elbląga.
Bogusław Tadrowski, przewodniczący drugiego klubu Gazety Polskiej w Elblągu, przypominał, że mimo iż Jerzy Wilk krótko był prezydentem Elbląga, to dla miasta zrobił dużo.
Te 18 miesięcy jego prezydentury wystarczyło, żeby miasto to odczuło. Nie ma już człowieka, ale przekop Mierzei jest. Ktoś naciskał w Sejmie, by ten przekop powstał. Jurek Wilk działał w tej sprawie z Leonardem Krasulskim i ta inwestycja powstaje.
– Śmierć posła Jerzego Wilka to wielka strata dla Polski i dla miasta – podkreślają mieszkańcy Elbląga. Jak wspominają, Jerzy Wilk poświęcał dużo pracy i czasu miastu i Polsce. Był człowiekiem bardzo bliskim ludzi, nie potrafił odmówić. Interesował się najbiedniejszą strefą. Był wszechobecny, jego postać była niezbędna w wielu działaniach na rzecz Elbląga. Gdy był prezydentem miasta, drzwi dla petentów były zawsze otwarte.
W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli m.in. premier Mateusz Morawiecki, wicemarszałek sejmu Ryszard Terlecki, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Byli także parlamentarzyści, samorządowcy i mieszkańcy Elbląga.
Mszy świętej przewodniczy biskup Jacek Jezierski, który tak wspominał byłego prezydenta Elbląga.
Prezydent Andrzej Duda w uznaniu działalności publicznej Jerzego Wilka nadał mu pośmiertnie Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie odebrała wdowa po zmarłym. Zostało nadane za wybitne zasługi w działalności publicznej i samorządowej oraz za zaangażowanie na rzecz przemian demokratycznych w Polsce. W imieniu prezydenta order przekazał na ręce żony zmarłego sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Adam Kwiatkowski. Minister odczytał też list prezydenta do uczestników uroczystości.
Po mszy był czas na przemówienia okolicznościowe.
Żegnamy dziś człowieka, który szedł drogą trudną. Jego życie miało sens i dlatego zostanie przez nas wszystkich, którzy szli razem z nim zapamiętany za zawsze
– tak zmarłego posła Prawa i Sprawiedliwości wspominał prezes PiS Jarosław Kaczyński.
W liście do uczestników uroczystości pogrzebowych Jerzego Wilka, odczytanym przez wicemarszałka Sejmu Ryszarda Terleckiego, marszałek sejmu Elżbieta Witek podkreśliła odpowiedzialność zawodową i społeczną oraz troskę o ojczyznę, także lokalną zmarłego parlamentarzysty i samorządowca. Elżbieta Witek zaznaczyła, że Jerzy Wilk w swoim życiu i działaniach kierował się dobrem Polski i głęboką troską o drugiego człowieka.
– Jego ostatnią wielką pasją był przekop Mierzei Wiślanej. To była śmierć przedwczesna – mówił podczas uroczystości żałobnej wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.
Po uroczystościach w katedrze kondukt żałobny przeszedł na cmentarz komunalny Agrykola w Elblągu.
Jerzy Wilk zmarł w niedzielę w wieku 66 lat. Był wieloletnim samorządowcem, w latach 2013-2014 prezydentem Elbląga, posłem na Sejm RP VIII i IX kadencji. W parlamencie zajmował się sprawami samorządowymi i gospodarką morską. Był wielkim zwolennikiem budowy drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną.
Autor: A. Pastuszka
Redakcja: M. Rutynowski / K. Ośko