Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 12 °C pogoda dziś
JUTRO: 22 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Wilk: dziwi mnie upór władz województwa pomorskiego w sprawie przekopu przez Mierzeję Wiślaną

Fot. M. Stankiewicz

Wniesienie zastrzeżeń przez marszałka województwa oraz trzy ogólnopolskie stowarzyszenia przyrodnicze nie wstrzymuje spraw związanych z budową drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną – zapewnił na pierwszej w tym roku konferencji prasowej elbląski poseł Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Wilk, który pracuje w sejmowej Komisji Gospodarki Wodnej.

Najbardziej dziwi posła upór władz województwa pomorskiego. To zachowanie jest nie na miejscu, dla marszałka tylko Półwysep Helski jest oczkiem w głowie, a nie Mierzeja Wiślana, od ponad stu lat związana z Elblągiem, a darowana 20 lat temu nowemu województwu – uważa Jerzy Wilk. Pytania o opłacalność drogi wodnej są bez sensu, bo nikt nie pytał, czy np. opłacało się budować ekspresową „7” między Elblągiem a Gdańskiem.

00:00 / 00:00

To ewidentnie polityczne działania, ale tylko ze strony pomorskiej Platformy Obywatelskiej, bo inni posłowie głosują za – dodaje Jerzy Wilk. Zastrzeżenia złożyły też europejskie organizacje ekologiczne, ale zostały one odrzucone, bo budowa kanału żeglugowego jest finansowana przez polski rząd. Z tego samego powodu, jak dowiadujemy się nieoficjalnie, nie są brane pod uwagę protesty ze strony rosyjskiej.

00:00 / 00:00

Kanał żeglugowy ma być gotowy najpóźniej w 2022 roku. Kosztować będzie 880 mln zł. Obecnie trwają przetargi na wyłonienie wykonawcy inwestycji.

 

Autor: M. Stankiewicz
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w konferencja, przekop, Jerzy Wilk
„Jestem optymistą”. Przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną ogłoszono ostatniego dnia grudnia 2018 roku

Jak podkreślił minister gospodarki morskiej Marek Gróbarczyk, rząd zrealizował zapowiedź, że przetarg na budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną zostanie ogłoszony do końca roku. Minister Gróbarczyk zastrzegł,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV