Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 22 °C pogoda dziś
JUTRO: 21 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jerzy Małecki: Proces prezydenta Małkowskiego trwał 12 lat. To świadczy o kondycji sądów

Poseł Jerzy Małecki. Fot. P. Getka

– Chciałem zaprotestować przeciwko nazywaniu ustawy dyscyplinującej sędziów ustawą „kagańcową” – mówił w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Jerzy Małecki. Poseł Prawa i Sprawiedliwości odniósł się także do wyroku uniewinniającego byłego prezydenta Olsztyna, Czesława Jerzego Małkowskiego.

Parlamentarzysta skomentował zarzuty części sędziów wobec procedowanej w Sejmie ustawy zakładającej możliwość karania sędziów za np. podważanie legalności wyboru kolegów po fachu. Małecki dodał, że ustawa nie będzie kneblował ust sędziom:

Zauważyliśmy, że sędziowie przekraczają pewne granice, w niektórych przypadkach nawet wolności słowa. Nikt nie zabrania im komentować wyroki innych sędziów, jednak podważanie wyboru takiego czy innego sędziego – to już jest przekroczenie pewnej granicy.

Poseł PiS przekonywał, że w ustawa nie naruszy unijnych przepisów, ponieważ wpisane zostały do niej rozwiązania stosowane w systemie francuskim.

Jerzy Małecki wypowiedział się również o wyroku w sprawie byłego prezydenta Olsztyna Czesława Jerzego Małkowskiego. Poseł podkreślił, że sam proces trwał prawie 12 lat:

To jest wyrok drugiej instancji, więc szanujemy to. Jestem jednak zbulwersowany faktem, że wyrok zapadł po 12 latach. Współczuję rodzinie prezydenta Małkowskiego, a także rodzinie osoby, która podała go do sądu. Po kilkunastu latach wracać do punktu wyjścia – to też świadczy o kondycji sądów.

Były prezydent Olsztyna Czesław Jerzy Małkowski został uniewinniony przez sąd okręgowy w Olsztynie od zarzutu zgwałcenia urzędniczki.

Posłuchaj rozmowy Krzysztofa Kaszubskiego z Jerzym Małeckim

00:00 / 00:00

 

Autor: K. Kaszubski
Redakcja: A. Dybcio

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w proces, sędziowie, Czesław Jerzy Małkowski, Jerzy Małecki
Czesław Jerzy Małkowski: Prokurator, zamiast kasacją, powinien zająć się sprawą fałszywych zeznań

Prokuratura powinna teraz zająć się sprawą fałszywych zeznań – powiedział w Porannych pytaniach Radia Olsztyn Czesław Jerzy Małkowski. W ubiegłym tygodniu Sąd Okręgowy w Olsztynie uniewinnił...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV