Jedziesz na narty własnym autem? Zadbaj o ubezpieczenie samochodu na wyjazd
Polacy uprawiają narciarstwo na stokach nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą. Często wraz z całym sprzętem jedziemy w dane miejsce własnym samochodem, gdyż jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Jeśli decydujemy się na wyjazd swoim pojazdem, to koniecznie powinniśmy wcześniej sprawdzić, czy w danym państwie ochronę zapewnia nasze ubezpieczenie auta.
Czy obowiązkowe ubezpieczenie OC pojazdu działa za granicą?
Każdy posiadacz pojazdu mechanicznego powinien obligatoryjnie zawrzeć umowę ubezpieczenia OC. Dzięki temu, gdy spowodujemy szkodę, ubezpieczyciel wypłaci poszkodowanym odszkodowanie. Chroni to obu uczestników kolizji czy wypadku, gdyż sprawca może uniknąć ponoszenia finansowych konsekwencji spowodowanych przez siebie szkód, natomiast poszkodowany nie musi dochodzić uzyskania odszkodowania sądownie.
Bez względu na to, czy na narty wybieramy się na stoki w Polsce, czy decydujemy się na wyjazd zagraniczny, powinniśmy posiadać ubezpieczenie OC pojazdu. W przeciwnym wypadku, jeśli spowodujemy szkodę, zostaniemy obciążeni kosztem jej likwidacji. Czy jednak trzeba kupować specjalne ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę? Czy polskie OC działa tylko w naszym kraju? Wszystko zależy od tego, dokąd jedziemy na narty. W pewnych przypadkach konieczne będzie uzyskanie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC w Polsce (tzw. Zielona Karta), w innych trzeba będzie kupić ubezpieczenie graniczne, a jeszcze w innych wystarczy nasza polska polisa OC (więcej o polskim OC: https://www.aviva.pl/ubezpieczenia/ubezpieczenie-oc/ ).
Ubezpieczenie samochodu na wyjazd na narty – jakie dokumenty są potrzebne?
Polskie ubezpieczenie OC obejmuje ochroną nie tylko zdarzenia, do których doszło w Polsce, ale również takie, które miały miejsce na terytorium krajów, których biura narodowe należą do Porozumienia Wielostronnego. Mowa o członkach Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a także o Andorze i Serbii. Do tych państw zaliczane są m.in. kraje Unii Europejskiej. Jadąc do jednego z nich, musimy wziąć ze sobą jedynie polskie ubezpieczenie OC, ale pamiętajmy o konieczności posiadania potwierdzenia zawarcia polisy. W Polsce nie musimy go mieć przy sobie, natomiast obowiązkowo należy zabrać je w przypadku wyjazdu zagranicznego.
Kolejną grupą krajów są państwa, w których musimy posiadać Zieloną Kartę, czyli Międzynarodowy Certyfikat Ubezpieczeniowy, będący potwierdzeniem zawarcia przez posiadacza danego pojazdu umowy ubezpieczenia OC w kraju, w którym zarejestrowano auto. Nie jest to dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd za granicę, lecz jedynie poświadczenie, że mamy komunikacyjne OC. O wydanie Zielonej Karty należy zwrócić się do ubezpieczyciela i możliwe, że w niektórych przypadkach będzie się to wiązało z opłatą. Gdzie potrzebna jest Zielona Karta? Potrzebujemy jej w Albanii, Macedonii, Czarnogórze czy w Turcji. Jeśli jedziemy do kraju, w którym wymagana jest Zielona Karta, a zapomnimy o niej, wówczas możemy kupić ubezpieczenie graniczne.
Trzecim przypadkiem są kraje, w których nie wystarczy polskie ubezpieczenie OC ani też Zielona Karta. Konieczny jest zakup ubezpieczenia granicznego. Ile wynosi cena takiego ubezpieczenia samochodu na wyjazd za granicę? Wszystko zależy od danego kraju. Np. w Kosowie opłata za ochronę na 15 dni to 30 dol., a na 30 dni – 45 dol. W Rosji jest to odpowiednio 43 i 65 dol.
Assistance za granicą
Wyjeżdżając na narty poza Polskę, warto posiadać również wariant assistance, który zapewnia ochronę ubezpieczeniową za granicą. To cenne, dodatkowe ubezpieczenie samochodu na wyjazd, które może nas uchronić przed wysokimi wydatkami. Ochrona może obejmować m.in. zapewnienie pojazdu zastępczego w razie awarii, kradzieży lub wypadku, holowanie, noclegi w hotelu w razie kolizji czy unieruchomienia auta i nie tylko. Dzięki dobremu ubezpieczeniu assistance można kontynuować podróż, nawet gdy zdarzy się nam wypadek na drodze. Koniecznie jednak należy sprawdzić, czy aby na pewno nasze ubezpieczenie gwarantuje ochronę poza terytorium Polski.
_____
Źródła:
https://www.pbuk.pl/oc-komunikacyjne/oc-krajowe
https://www.pbuk.pl/oc-komunikacyjne/zielona-karta
https://www.pbuk.pl/materialy-dla-prasy/item/20-europejska-mapa-cen-ubezpieczen-granicznych