Jedzenie wpływa na płodność
Problemy z bezpłodnością ma już 6 par na 10. – Nie ma wątpliwości, że ich źródłem są zmiany w środowisku i nowe technologie produkcji żywności – powiedział prof. Mariusz Piskuła dyrektor Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie, wiceprezes Olsztyńskiego Forum Naukowego, jeden z najczęściej cytowanych na świecie naukowców w swojej branży.
– Człowiek w ostatnich dziesięcioleciach narażony jest na działanie związków chemicznych, z którymi nie miał do czynienia w poprzednich wiekach – powiedział prof. Piskuła. – Wpływ na zmiany w organizmie człowieka wywierają też nowe technologie produkcji żywności, których efekt może się ujawnić dopiero po wielu latach.
Instytut obchodzi 25-lecie i mimo ogromnych sukcesów w świecie nauki jego istnienie w Olsztynie nie przebiło się do świadomości mieszkańców. Prof. Piskuła chciałby to zmienić, bo Instytut ma się czym pochwalić. W Polskiej Akademii Nauk w wydziale II czyli biologii i V czyli nauk weterynaryjnych i leśnych Instytut jest na 2-3 miejscu w kraju.
– Czy w ślad za sukcesami płyną pieniądze? Profesor Piskuła stwierdził, że wszystkie środki są obecnie przyznawane w otwartych konkursach, w których jest coraz mniej polityki i dlatego Instytut zdobywa środki, bo ma obiektywne wyniki. Marzeniem kadry Instytutu jest zdobycie środków na budowę obiektu, żeby pod jednych dachem zmieściły się wszystkie oddziały Instytutu. Obecnie Instytut rozrzucony jest w dwóch miejscach w Olsztynie oraz ma 2 zakłady przy Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku.
Dlatego przy Uniwersytecie Medycznym, bowiem Instytut bada jak oddziałuje żywność na organizm, zarówno zwierzęcy, jak i ludzki. W związku z mariażem weterynarii z medycyną pracownicy Instytutu od kilku lat głowią się nad nową nazwą, która połączyłaby słowa: środowisko, człowiek, zdrowie. Może słuchacze Radia Olsztyn pomogą? (as)
Rozmowa Leszka Cimocha z prof. Mariuszem Piskułą: