Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 27 °C pogoda dziś
JUTRO: 26 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeden z radnych PSL zostanie nowym przewodniczącym sejmiku województwa

Sesja sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Fot. D. Grzymska

Będzie konieczna zmiana przewodniczącego sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. To efekt wyboru Piotra Żuchowskiego na dyrektora Muzeum Warmii i Mazur.

Piotr Żuchowski, były generalny konserwator zabytków, a obecnie radny PSL i przewodniczący sejmiku województwa, wygrał konkurs na dyrektora Muzeum Warmii i Mazur. Teraz jego kandydaturę musi jeszcze zaakceptować zarząd województwa. Jeśli tak się stanie i jeśli Piotr Żuchowski podpisze umowę, jaką zaproponuje mu zarząd, będzie musiał zrzec się mandatu radnego i wtedy zwolni się też fotel przewodniczącego sejmiku.

Nowym przewodniczącym na pewno zostanie radny Polskiego Stronnictwa Ludowego. Koalicyjna Platforma Obywatelska nie zamierza walczyć o ten fotel. – PSL jest dominującym koalicjantem, więc to PSL wskaże przewodniczącego – mówi Marcin Kuchciński, członek zarządu województwa z Platformy Obywatelskiej.

Na giełdzie nazwisk pojawia się szef klubu radnych PSL Edward Adamczyk. Są też głosy, że przewodniczącą mogłaby zostać któraś z członkiń zarządu województwa z PSL, zwalniając tym samym miejsce w zarządzie dla prezesa jednej z instytucji podległych marszałkowi, który – w związku ze zmianami w prawie – ma swoją obecną funkcję stracić. To na razie spekulacje.

– Różne są spekulacje, ale to jest sprawa wewnętrzna radnych klubu PSL. Myślę, że nie będzie problemu, żeby przedstawić kandydaturę – ucina dyskusję marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin z PSL. Według marszałka wybór nowego przewodniczącego powinien nastąpić na sesji pod koniec czerwca.

Posłuchaj relacji Andrzeja Piedziewicza

00:00 / 00:00

(APiedziewicz/ASocha/BSChromy)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w sejmik, Piotr Żuchowski, Gustaw Marek Brzezin
Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyznał dotacje na konserwację zabytków

Prace konserwatorskie w 19 zabytkach sakralnych na Warmii i Mazurach zostaną w tym roku dofinansowane z budżetu województwa. Uchwałę dotyczącą podziału pieniędzy na ten cel podjęli...

Zamknij
RadioOlsztynTV