Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Sejmik województwa warmińsko-mazurskiego przyznał dotacje na konserwację zabytków

Bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku. Fot. Anna Minkiewicz-Zaremba

Prace konserwatorskie w 19 zabytkach sakralnych na Warmii i Mazurach zostaną w tym roku dofinansowane z budżetu województwa. Uchwałę dotyczącą podziału pieniędzy na ten cel podjęli radni sejmiku.

Jak poinformował Urząd Marszałkowski w Olsztynie, warunki konkursu na wykonanie zadań z zakresu opieki nad zabytkami spełniały 42 wnioski o dotacje, na sumę ponad 5,2 miliona złotych. Województwo w swoim budżecie przewidziało w swoim budżecie na ten cel 300 tysięcy złotych, dlatego wsparcie finansowe otrzyma w tym roku 19 projektów.

Najwyższą dotację – w wysokości 40 tysięcy złotych, przyznano Archidiecezji Warmińskiej na prace konserwatorskie przy elewacji lukarny zegarowej na dachu fromborskiej katedry. Sejmik przeznaczył 25 tysięcy złotych na remont dachu nawy głównej i wieży XIV-wiecznego kościoła pod wezwaniem św. Jana Ewangelisty i Matki Boskiej Częstochowskiej w Bartoszycach.

Po 20 tysięcy złotych przewidziano na usuwanie skutków pożaru w kościele poewangelickim pod wezwaniem św. Antoniego we Florczakach oraz remont dachu kaplicy filialnej pod wezwaniem św. Józefa w Bukwałdzie, która przed trzema laty z powodu złego stanu technicznego została wyłączona z użytkowania przez nadzór budowlany.

Wsparcie tej samej wysokości przyznano na konserwację unikatowych polichromii w kościele pod wezwaniem Trójcy Świętej w Leszczu, remont elewacji wieży kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Brzoziu Lubawskim i konserwację ambony z 1664 r. w kościele pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny w Barcianach.

Dotacje po 15 tysięcy złotych zostaną wykorzystane na ratunkową konserwację ołtarza w kościele św. Andrzeja w Barczewie, kontynuację prac przy Grobie Pańskim w głównym ołtarzu kościoła pod wezwaniem św. Bartłomieja w Jezioranach oraz na kolejny etap zabezpieczenia empory organowo-chórowej w kościele ewangelicko-augsburskim w Dźwierzutach.

Po 10 tysięcy złotych przeznaczono na zakończenie restauracji rokokowego ołtarza w sanktuarium pod wezwaniem św. Macieja Apostoła w Bisztynku oraz konserwację ołtarzy: w kościele św. Mikołaja w Szwarcenowie, kościele pod wezwaniem Matki Boskiej Częstochowskiej w Łukcie i kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie.

Dotacje po 10 tysięcy złotych przyznano również na przeprowadzenie konserwacji dwóch barokowych tabernakulów z ołtarzy w kościele pod wezwaniem św. Apostołów Piotra i Pawła w Reszlu oraz w kościele św. Rocha i Mikołaja w Bażynach.

Takie same kwoty przewidziano na zakończenie prac konserwatorskich drewnianego stropu z barokową dekoracją malarską w kościele św. Wawrzyńca w Gutkowie, konserwację obrazów w ołtarzu kościoła pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Jonkowie, a także na prace ratunkowe przy polichromiach po pożarze w gotyckim kościele w Grzędzie.

(PAP/K.Piasecka)

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w dotacje, zabytki, sejmik
Warmia i Mazury – kraina dziedzictwa kulturowego

O szeroko rozumianym dziedzictwie kulturowym, stanie zabytków i sposobach pozyskiwania pieniędzy na ich remont rozmawiano w Olsztynie. Spotkanie naukowców, przedstawicieli władz samorządowych i państwowych, było okazją,...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV