Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 17 °C pogoda dziś
JUTRO: 19 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jeden na Jednego, czyli PiS kontra Nowoczesna. Rozmawiano o budżecie na 2018 rok i politycznych transferach

„Jeden na Jednego”, czyli starcie opozycji z partią rządzącą. Goście audycji rozmawiali o projekcie przyszłorocznego budżetu państwa i transferach politycznych.

Gośćmi Krzysztofa Kaszubskiego byli:

  • Dariusz Rudnik – olsztyński radny Prawo i Sprawiedliwość
  • Mirosław Pampuch – poseł Nowoczesna.

Wicepremier Mateusz Morawiecki przedstawił w Sejmie projekt budżetu państwa na 2018 rok. Zakłada poprawę w ściągalności podatku VAT o kolejne 15-20 miliardów złotych. Wydatki mają wynieść 397 miliardów złotych, dochody 355 miliardów, a deficyt około 41,5 miliarda złotych. Wicepremier Morawiecki podkreślał olbrzymie, sięgające 75 miliardów złotych, wydatki na cele społeczne. Opozycja widzi w projekcie liczne wady.

Mirosław Pampuch – Nowoczesna

Większość osób pamięta czasy Edwarda Gierka, wtedy też dobrobyt państwa, dobrobyt obywateli budowano na kredytach. Budżet zarówno 2017 jak i 2018 roku w okresie koniunktury gospodarczej zakłada bardzo wysoki deficyt, bo ponad 41 miliardów złotych (…) Większość państw Unii Europejskiej w czasach koniunktury wypracowuje nadwyżkę budżetową. A co proponuje premier Morawiecki? Kolejny deficyt, który w Unii stawia nas na trzecim miejscu od końca. Gorsze wyniki finansowe ma tylko i wyłącznie Rumunia i Francja. Natomiast znaczna część krajów naszego regionu geograficznego (…) cały czas rozwija się w lepszym tempie od Polski i wypracowuje nadwyżkę budżetową. W czasach koniunktury trzeba oszczędzać na lata chude. W sytuacji kiedy się nie oszczędza, a rozdaje na lewo i prawo,  zabraknie wtedy kiedy będzie kryzys gospodarczy.

Dariusz Rudnik – Prawo i Sprawiedliwość

Liczby świadczą o tym, że jest to dobry pro rozwojowy budżet zabezpieczający jednocześnie kontynuowanie tych programów społecznych PiS, które były obietnicami wyborczymi. Jesteśmy chyba pierwszą partią w historii trzeciej Rzeczpospolitej, która realizuje swoje obietnice. Mam na myśli nie tylko: 500 plus, mieszkanie plus, czy darmowe leki dla seniorów ale również inne ciekawe programy społeczne. Nie zapominajmy, że jest to bardzo innowacyjny budżet na co zwraca uwagę wicepremier Morawiecki (…) To jest inżynieria finansowa, a deficyt budżetowy nie jest wielką bolączką i stratą o ile gospodarka się rozwija, a nasza gospodarka rozwija się w bardzo dobrym tempie.

Posłuchaj audycji Jeden na Jednego

00:00 / 00:00

Od lewej: Mirosław Od lewej: Mirosław Pampuch (Nowoczesna) i Dariusz Rudnik (PiS). Fot. A. Podbielska

Redakcja: BSChromy

 

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w Rudnik, budżet
Jeden na Jednego, czyli PiS kontra Kukiz’ 15. Rozmawiano o samorządzie bez doradców i frankowiczach

„Jeden na Jednego”, czyli starcie opozycji z partią rządzącą. Goście audycji rozmawiali m.in. o nowelizacji ustawy o samorządzie terytorialnym oraz prezydenckim projekcie ustawy dotyczącym kredytów walutowych....

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV