Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 25 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jasełkowe pochody organizuje prawie 900 miejscowości w Polsce i za granicą. Na Warmii i Mazurach będzie 49 orszaków

Fot. Ł.Węglewski

Orszak Trzech Króli zaliczany jest do największych ulicznych jasełek na świecie. W ubiegłym roku w całej Polsce wzięło w nich udział około miliona 200 tysięcy osób. W tym roku orszaki rzejdą ulicami prawie 900 miejscowości w Polsce i za granicą.

Wspólne śpiewanie kolęd, kwesta na rzecz stacjonarnego hospicjum dla dzieci i poczęstunek tradycyjnymi ciastkami szczodrakami  złożą się na największy na Warmii i Mazurach – VII Olsztyński Orszak Trzech Króli. 6 stycznia świąteczne pochody przejdą ulicami 49 miejscowości Warmii i Mazur.

Metropolita warmiński abp Józef Górzyński powiedział, że w tegorocznym olsztyńskim orszaku uczestnicy wyjdą ponownie z kolędami na ulice, poza świątynie i rodzinne domy.

Chcemy przypomnieć polskie kolędy, piękne utwory głęboko teologiczne, a jednocześnie bardzo jasne w przekazie. Życzę, by to wspólne kolędowanie poprzez oddanie hołdu nowonarodzonemu Zbawicielowi było znakiem jedności i pojednania wszystkich ludzi dobrej woli.

Prezes Forum Prorodzinnego ks. Michał Tunkiewicz – organizatora olsztyńskiego orszaku – przypomniał, że

orszak jest otwartą, rodzinną imprezą plenerową promującą aktywne przeżywanie świąt Bożego Narodzenia i przypominającą o znaczeniu święta Objawienia Pańskiego.

Marszałek województwa Gustaw Brzezin wskazał, że 6 stycznia orszaki przejdą w 49 miejscowościach regionu a najstarszy z nich to ten odbywający się w Miłakowie.

To piękna tradycja ulicznych jasełek, połączona z rodzinnym świętowaniem uroczystości Trzech Króli i wspólnym kolędowaniem w orszakach.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz przypomniał, że

Trzej Królowie, główne postaci orszaku, to w pewnym sensie alegoria najnowszej historii miasta (…) Tak jak monarchowie z różnych stron świata szli pokłonić się nowemu życiu, tak po II wojnie światowej do Olsztyna przebywali z różnych miejsc Polski nowi mieszkańcy. Tym, co ich łączyło i gdzie znajdowali pierwsze wsparcie, był kościół. Znajdowali go w miejscu o szczególnej wartości duchowej – na świętej Warmii.

Orszak w Olsztynie rozpocznie się o godzinie 12.15 na placu Jana Pawła II przed ratuszem i przejdzie aleją Piłsudskiego do placu Solidarności. Poprzedzi go zejście trzech procesji: orszaku azjatyckiego z parafii św. Józefa z olsztyńskiego Zatorza, orszaku europejskiego z parafii pod wezwaniem Matki Bożej Saletyńskiej z osiedla jeziora Długiego oraz orszak afrykański z parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa ze śródmieścia.

Organizatorzy przygotowali dla uczestników 3 tysiące koron i 2 tysiące śpiewników oraz 2 tysiące kartek z błogosławieństwem arcybiskupa Górzyńskiego. Uczestnicy będą częstowani specjalnie przygotowanymi ciastkami szczodrakami, a także cukierkami anielskimi i diabelskimi. Podczas orszaku zbierane będą datki na stacjonarne olsztyńskie hospicjum dla dzieci.

 

Redakcja: B.Świerkowska-Chromy za PAP

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w orszak
Ulicami Olsztyna przeszedł barwny Orszak Trzech Króli. Zobacz galerię zdjęć

W całym kraju Orszaki Trzech Króli zorganizowały 752 polskie miasta i miasteczka. Na Warmii i Mazurach największy orszak przeszedł ulicami Olsztyna. W Olsztynie, już po raz...

Zamknij
/RadioOlsztyn
RadioOlsztynTV