Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -4 °C pogoda dziś
JUTRO: -3 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jarosław Kaczyński: Polski Ład będzie dużą szansą dla młodych ludzi

Prezes PiS Jarosław Kaczyński. Fot. Ł. Sadlak

Port morski w Elblągu czeka na otwarcie nowej drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską. – Nie będzie on konkurencją dla portów trójmiejskich, ale z całą pewnością dużym wsparciem – mówił w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński.

Będzie to z pewnością wsparcie, jeżeli chodzi o towary masowe – węgiel, kruszywo i tym podobne. Tutaj może dojść do bardzo poważnego wzrostu tych przeładunków. To kilkaset tysięcy ton, czyli niewiele, a za jakiś czas może już być liczone w milionach.

Prezes Kaczyński dodał, że budowa kanału żeglugowego ma także gospodarczo i turystycznie ożywić region, szczególnie miejscowości położone nad Zalewem Wiślanym.

– Jednym z ważniejszych punktów Polskiego Ładu są zmiany podatkowe, a także wsparcie dla młodych ludzi – mówił w Porannych Pytaniach wicepremier Jarosław Kaczyński.

Polski Ład zakłada mnóstwo różnego rodzaju programów społecznych dla młodszego pokolenia. (…) To jest 100 tysięcy gwarantowanego kredytu, czyli to pytanie, przed którym wielu młodych ludzi stoi – skąd wziąć pieniądze, żeby móc wziąć kredyt na mieszkanie. Ta kwestia zostaje rozwiązana. Nawet jeżeli ktoś chce dużego mieszkania, to będzie musiał mieć trochę pieniędzy, a nie dużo.

Dodał także, że program zakłada wsparcie rolnictwa i m.in. na tym może zyskać region Warmii i Mazur.

Polski Ład, to nowy społeczno-gospodarczy program na „okres pocovidowy”. Średni roczny koszt projektów zaproponowanych w Polskim Ładzie to 72,4 mld zł, a maksymalny koszt do 2030 r. ma wynieść 651,6 mld zł. Obszary, na których skupia się program to system ochrony zdrowia, podatki, emerytury, mieszkania oraz inwestycje.

Wicepremier podkreślił, że Polski Ład to kolejny element wsparcia polskiej gospodarki, przypomniał jednak o innych – już realizowanych – działaniach obecnego rządu, które mają pomóc w rozwoju Polski. To między innymi program wsparcia terenów popegeerowskich czy program budowy dróg. Jarosław Kaczyński, zapytany przy tej okazji o kwestię budowy drogi krajowej nr 16 zapowiedział wielkie przyspieszenie budowy dróg w części kraju na wschód od Wisły, tak, aby zredukować nierówności związane z poziomem rozwoju gospodarczego w poszczególnych regionach.

Posłuchaj rozmowy Anety Pastuszki z Jarosławem Kaczyńskim

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska/I. Szpakowska za A. Pastuszka

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w młodzi, przekop, Jarosław Kaczyński, prezes PiS, Polski Ład
Młodzi mają głos. Ponad 600 osób wzięło udział w konsultacjach w sprawie tworzenia strategii państwa

Ponad 600 osób z województwa warmińsko-mazurskiego uczestniczyło w konsultacjach regionalnych "Strategii RP na rzecz młodego pokolenia". Młodzież z miast i wsi pracowała w 12 pokojach tematycznych...

Zamknij
RadioOlsztynTV