Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 8 °C pogoda dziś
JUTRO: 10 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Janusz Dzisko: Rekomenduję szczepienie przeciwko grypie, oczywiście po konsultacji medycznej

Janusz Dzisko – dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Olsztynie

– Rozsianie koronawirusa na terenie naszego województwa już niestety nastąpiło – powiedział w Porannych Pytaniach Radia Olsztyn wojewódzki inspektor sanitarny.    

Janusz Dzisko podkreślał, że pracownicy Sanepidu odnotowują zakażenia w różnych miejscach.

Martwi nas to, że wirus zaczyna wchodzić do szpitali, czego najlepszym dowodem jest szpital szczycieński. Mamy sporo pacjentów dodatnich, na szczęście niewiele osób w personelu medycznym. Mamy również niepokojące sygnały w przypadku dwóch domów pomocy społecznej na terenie naszego województwa. Będziemy wykonywać badania przesiewowe.

Przypomnijmy, wczorajsze statystyki potwierdziły śmierć 44-latka z powiatu działdowskiego, który był uczestnikiem feralnego wesela, na którym bawiło się 150 osób.

W Porannych Pytaniach Radia Olsztyn Janusz Dzisko powiedział też, że – w tej chwili – analizowane są dwa kolejne zgony. Informacje o tym, czy były one spowodowane koronawirusem, poda jednak Urząd Wojewódzki w swoim codziennym raporcie.

Szef sanepidu rekomenduje szczepienie się przeciwko grypie, oczywiście po konsultacji lekarskiej. Janusz Dzisko zachęcał do tego tzw. osoby z grupy ryzyka, w tym – przede wszystkim – seniorów.

Obawiam się takiej sytuacji jesiennej, kiedy z zeszłorocznych statystyk ogólnopolskich wynika, że po poradę do lekarza POZ-u w sezonie grypowym zgłosiło się ponad 4 mln pacjentów. Jest to ogromne wyzwanie dla systemu, lekarza rodzinnego, laboratoriów i szpitali. Gdybyśmy mogli ograniczyć tę grupę – a możemy przez szczepienie, wtedy infekcji byłoby mniej – to będzie to korzyść dla wszystkich.

W tym roku do refundacji zostało zgłoszonych przez dwie firmy milion 700 tysięcy szczepionek. Jest to większa liczba niż w roku ubiegłym. Z refundacji mogą skorzystać osoby powyżej 65 roku życia. Szczepionki przeciwko grypie powinny trafić do aptek już we wrześniu.

Posłuchaj rozmowy Marka Lewińskiego z Januszem Dziską

00:00 / 00:00

Redakcja: A. Chmielewska za M. Lewiński

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w grypa, szczepienie, raport, Janusz Dzisko, wesele, zakażenie
Prawie 600 zakażeń w całym kraju, zmarło 11 osób. Na Warmii i Mazurach 8 nowych zachorowań, 11 wyzdrowień

Na COVID-19 zmarło kolejnych 11 osób, w całym kraju potwierdzono 597 nowych zakażeń koronawirusem. Na Warmii i Mazurach zachorowało 8 osób, a 11 wyzdrowiało. 8 zakażeń...

Zamknij
RadioOlsztynTV