Jakie wyzwania stoją przed Europą? Rozpoczyna się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR
Ponad 30 debat i dyskusji przy okrągłych stołach – dzisiaj rozpoczyna się Szczyt Klimatyczny TOGETAIR. Przez dwa dni uczestnicy będą rozmawiać m.in. o tym czy motoryzacja jest neutralna klimatycznie, jak droga będzie energia lub jak wysoką cenę zapłacimy za śmieci.
Transformacja energetyczna i droga do neutralności klimatycznej to jedne z największych współczesnych wyzwań stojących przed społeczeństwami europejskimi. Tematy związane z energetyką są ważne nie tylko dla decydentów, ale także dla wszystkich Polaków, którzy płacą rachunki za energię. Szczyt klimatyczny TOGETAIR stał się platformą porozumienia, wymiany idei i współpracy na rzecz ochrony środowiska, osiągnięcia neutralności klimatycznej oraz wspierania ambitnych, racjonalnych ekonomicznie celów polskiej polityki klimatycznej.
Zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej i pod każdą szerokością geograficzną jesteśmy narażeni na coraz groźniejsze anomalia pogodowe. Dlatego musimy działać razem i bardzo się cieszę, że będę częścią IV Międzynarodowego Szczytu Klimatycznego TOGETAIR2023
– mówiła Kadri Simson, działaczka partyjna i samorządowa pochodzącą z Estonii.
Ponieważ w Europie trwa wojna, a od ataku Rosji na Ukrainę minął już ponad rok, według Kadri Simson najważniejszą sprawą w obecnej chwili dla całego naszego kontynentu jest jak najszybsze całkowite zredukowanie zależności energetycznej od Rosji. Dlatego potrzebne są skuteczne decyzje dotyczące bezpieczeństwa energetycznego w Europie. W osiągnięciu tego celu ma pomóc europejski program REPowerEU, którego celem jest nie tylko zarzucenia dostaw surowców z Rosji, ale także wspieranie rozwoju OZE, czyli odnawialnych źródeł energii i upowszechnianie działań mających na celu oszczędzanie energii.
Organizatorzy zaprosili do dyskusji przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, polityków, ludzi biznesu, instytucji naukowych, organizacji pozarządowych i media.
Międzynarodowy Szczyt Klimatyczny TOGETAIR po raz kolejny odbędzie się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego w dniach 20-21 kwietnia. Agenda spotkania znajduje się TUTAJ.
Wydarzeniu patronuje Radio Olsztyn.
Redakcja: A. Chmielewska