Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: -1 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jakie skarby kryją lasy? W poszukiwaniach pomogą leśnicy

Jednym z bardziej znanych zabytków na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe jest Wilczy Szaniec.

Warmińsko-mazurski konserwator zabytków Dariusz Barton podpisał porozumienie o współpracy z Lasami Państwowymi. Liczy na to, że wspólne działania pomogą znaleźć zabytki kryjące się w lasach regionu.

Często tam, gdzie dzisiaj rośnie las, kiedyś były osady czy cmentarzyska. Lasy prowadzą swoją gospodarkę leśną i często dopiero przy tej okazji wychodzi na jaw, że de facto niszczymy stanowisko archeologiczne. Teraz, dzięki współpracy, liczę na to, że leśnicy wskażą nam takie miejsca

– mówi Dariusz Barton.

00:00 / 00:00

Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że w lasach regionu można znaleźć ślady osad prehistorycznych, ale też np. średniowiecznych. Na takich stanowiskach wydobywano spod ziemi ceramikę, monety czy fragmenty broni. Cennymi zabytkami są też niektóre leśniczówki, powstałe w XVIII i XIX wieku.

W województwie warmińsko-mazurskim jednym z bardziej znanych zabytków znajdujących się na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe jest też chociażby Wilczy Szaniec, czyli dawna kwatera Hitlera w Gierłoży.

Leśnicy mają wypracowane procedury dotyczące tego, jak mają postępować, gdy podczas prac leśnych trafią na potencjalny zabytek, ale sami przyznają, że nie zawsze potrafią takie miejsce rozpoznać. Stąd zapisany w porozumieniu pomysł szkoleń dla pracowników Lasów Państwowych.

Każdy pracownik terenowy Lasów Państwowych, jak zwróci na coś uwagę, to ma obowiązek wypełnić taką specjalną kartę zgłoszeniową. Ta współpraca nam bardzo pomoże, bo leśnicy są stworzeni do ochrony przyrody i prac leśnych, a z tymi pracami konserwatorskimi i rozpoznawaniem niektórych stanowisk jeszcze musimy się podszkolić

– przyznaje Adam Roczniak, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

00:00 / 00:00

Porozumienie o współpracy lasów i służb konserwatorskich podpisano w obecności wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Dzięki temu jeszcze lepiej będzie chronione nasze dziedzictwo kulturowe, nasze zabytki – czyli to, co otrzymaliśmy od naszych przodków i co mamy za zadanie utrzymać, a następnie przekazać kolejnym pokoleniom

– podkreśla Artur Chojecki.

00:00 / 00:00

W lasach województwa warmińsko-mazurskiego znajduje się 60 obiektów architektonicznych oraz 100 stanowisk archeologicznych wpisanych do rejestru zabytków.

Autor: A. Piedziewicz
Redakcja: A. Niebojewska

Więcej w las, zabytki, Lasy Państwowe
Gaśnicze dromadery w gotowości. Leśnicy monitorują sytuację w lasach

W związku z wysokimi temperaturami i brakiem opadów w naszym regionie obowiązuje drugi stopień zagrożenia pożarowego. Do weekendu najbardziej niebezpieczna sytuacja była w lasach wokół Wielbarka,...

Zamknij
RadioOlsztynTV