Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 7 °C pogoda dziś
JUTRO: 8 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jaka powinna być polska energetyka przyszłości?

Wśród najważniejszych tematów poruszanych na międzynarodowym forum europejskim w ostatnich latach są źródła energii. Wiadomo chyba wszystkim, że współcześnie, podobnie jak kilkadziesiąt temu, głównym źródłem energii w Polsce jest węgiel.

Niestety, korzystanie z węgla jako głównego źródła energii w Polsce sprawia, że powietrze jest zanieczyszczone, miasta zasnute smogiem, a jakość powietrza w naszym kraju należy do najgorszych na całym kontynencie europejskim. Wiele krajów korzysta z energii atomowej, ale to źródło nie jest z kolei wolne od zagrożeń – każdy chyba coś wie o katastrofie w Czarnobylu. Rozwiązaniem dla polskiej energetyki mogą się zatem okazać odnawialne źródła energii, które z roku na rok dają coraz więcej możliwości.

Nieodnawialne źródła energii a OZE

Nieodnawialnymi źródłami energii są według definicji wszelkie źródła energii, które nie odnawiają się w krótkim okresie. Oznacza to, że ich wykorzystanie jest znacznie szybsze aniżeli uzupełnianie ich zasobów. Do nieodnawialnych źródeł energii zalicza się przede wszystkim paliwa kopalne, czyli:

– węgiel kamienny,
– węgiel brunatny,
– uran,
– torf,
– ropę naftową,
– gaz ziemny.

Nieodnawialne źródła energii mają szereg wad, wśród których do najważniejszych należą:

– możliwość szybkiego wyczerpania się zasobów paliw kopalnych, gdyż one się nie odnawiają,
– szkodliwa dla środowiska naturalnego eksploatacja – nieekologiczna,
zanieczyszczanie powietrza – tworzenie smogu.

Ponadto uzależnienie od surowców kopalnych związane jest z globalnymi grupami interesów i wielką międzynarodową polityką, co nie rokuje dobrze.

Przeciwieństwem nieodnawialnych źródeł energii są te odnawialne, czyli OZE. Są to źródła energii, których wykorzystywanie nie jest związane z ich długotrwałym deficytem. Ich zasoby odnawiają się w bardzo krótkim czasie. Zalicza się do nich:

– słońce,
– wiatr,
– woda (rzeki, pływy i fale morskie).

Warto w tym miejscu wspomnieć, że odnawialne źródła energii znane są już od starożytności. W zamierzchłych czasach znano i stosowano wiatraki czy młyny. Współczesna technologia przyniosła w tej kwestii wiele nowoczesnych rozwiązań – z każdym rokiem urządzenia są coraz wydajniejsze. Zasoby naturalne są powszechnie dostępne, a zwłaszcza wykorzystanie energii słonecznej – fotowoltaika. Do najważniejszych zalet korzystania z odnawialnych źródeł energii należy zaliczyć:

– uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii,
– pozytywny wpływ na środowisko naturalne – rozwiązanie ekologiczne,
– zabezpieczenie w godzinach szczytu energetycznego,
– obniżenie kosztów pozyskania energii,
– tradycyjne, a jednocześnie nowoczesne rozwiązanie [1].

Fotowoltaika – czyli co? [2]

Bardzo rozwijającym się w ostatnich latach sposobem na wykorzystanie zasobów energii odnawialnej jest fotowoltaika. Nazwa pochodzi od greckiego słowa phōtós – oznaczającego światło, oraz od jednostki napięcia elektrycznego – volt. Fotowoltaika jest dziedziną nauki oraz techniki, której przedmiotem zainteresowania jest przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Warto także wspomnieć o tym, że efekt fotowoltaiczny, czyli proces przemiany energii słonecznej w prąd stały, odkrył Aleksander Becquerel w 1839 roku.

Promienie słoneczne padające na ogniwa fotowoltaiczne przetwarzane są w prąd stały. Z ogniw – paneli słonecznych, prąd stały trafia do falownika, czyli inwertera, gdzie przekształcany jest w prąd zmienny – taki, który zasila domowe urządzenia elektryczne. Przeczytaj więcej o tym, czym jest fotowoltaika klikając TU.

 

Fotowoltaika – moda czy przyszłość energetyki

Faktem jest, że w Europie, w tym i w Polsce, panuje moda na wszystko, co ekologiczne i przyjazne środowisku. W sklepach plastikowe torebki można dostać na specjalne życzenie, za dodatkową opłatą. Odchodzi się od stosowania plastikowych słomek i kubków w kawiarniach i barach. Odzież ma być ekologiczna, pożywienie ma być ekologiczne. Wszędzie, gdzie nie spojrzymy – także żywność ekologiczna.

Podobnie jest ze źródłami energii, co i rusz widzimy na dachach domów panele słoneczne, na otwartych przestrzeniach farmy fotowoltaiczne i całe kilometry wiatraków. Trzeba uczciwie przyznać, że taka moda nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie – lepiej, jeśli panuje moda na rzeczy dobre niż szkodliwe. Pytanie tylko, czy taki trend się utrzyma. Gra jest bowiem o dużą stawkę – o nasze naturalne środowisko, w którym funkcjonujemy. Biorąc pod uwagę coraz to nowocześniejsze rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii, zwłaszcza w jeśli chodzi o fotowoltaikę, oraz to, że stosowanie przyjaznych środowisku rozwiązań w pozyskiwaniu energii jest nie tylko ekologiczne, ale i ekonomiczne, pozwala nam to przewidywać, że fotowoltaika i inne OZE będą się rozwijać [3].

Fotowoltaika jest dziś doskonałym rozwiązaniem dla prywatnych inwestorów. Wprowadzanie nowoczesnych, przyjaznych środowisku rozwiązań w energetyce w skali publicznej wiąże się z dużymi inwestycjami, lecz w dłuższej perspektywie czasowej może przynieść pozytywne skutki dla gospodarki kraju i stanu jego środowiska naturalnego.

 

Stilo Energy w zgodzie ze środowiskiem?

Stilo Energy to firma, która postawiła na rozwiązania ekologiczne. Specjalizuje się ona w instalacjach fotowoltaicznych, czyli rozwiązaniach przyjaznych środowisku. Stilo Energy jest także autoryzowanym partnerem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Oprócz korzyści, jakie instalacja fotowoltaiczna niesie dla środowiska naturalnego, warto także wspomnieć o korzyściach ekonomicznych z nią związanych. Nie chodzi tu tylko o oszczędności na rachunkach za energię elektryczną, ale również o możliwość uzyskania dofinansowania na OZE np. w ramach programu „Mój Prąd” [4].

W Polsce, podobnie jak w całej Europie, rozwija się zastosowanie odnawialnych źródeł energii. Zarówno wśród prywatnych inwestorów, np. na potrzeby gospodarstw domowych, jak i w sektorze publicznym. OZE, w tym korzystanie z energii słonecznej, to kierunek, w którym powinna zmierzać polska energetyka w przyszłości.

 

[1] Źródło: https://swiatoze.pl/
[2] Źródło: http://www.fotowoltaika.edu.pl/
[3] Źródło: https://wysokienapiecie.pl/
[4] Źródło: https://stiloenergy.pl/

Więcej w energetyka, fotowoltaika
Energia słoneczna w Ełku. Kolejne przedsiębiorstwo inwestuje w fotowoltaikę

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Ełku stawia na ekologię. Stację uzdatniania wody zasilać będzie energia słoneczna. Stacja uzdatniania wody będzie miała nowoczesną instalację fotowoltaiczną. Zamontowane zostaną...

Zamknij
RadioOlsztynTV