Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 24 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Jaka była definicja polskości na Warmii i Mazurach w XIX i XX wieku? Odpowiedzi szukają naukowcy i historycy

Olsztyn 1935 r. Zdjęcie z wystawy „Przyznając się do polskości. Szkoły polskie na Warmii i Mazurach 1929-1939”

Upowszechnianie zdrowego patriotyzmu przyświeca zorganizowanej w Guzowym Piecu niedaleko Gietrzwałdu konferencji naukowej na temat polskości i Polaków w XIX i XX wieku.

Organizatorem spotkania jest Instytut Pamięci Narodowej w Olsztynie. W konferencji uczestniczą też badacze historii z delegatury IPN w Białymstoku i historycy z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego.

Karol Sacewicz

Spotkanie ma przybliżyć problematykę i wznowić badania na ten temat. Ostatnie były przeprowadzane ponad 30 lat temu. Czas odświeżyć informacje – mówi naczelnik delegatury IPN w Olsztynie dr hab. Karol Sacewicz.

Proboszcz parafii w Biesalu ksiądz Bogumił Wykowski opowiadał o tym co na przełomie wieków działo się w Pasymiu. Podkreślał, że pochodzące z XIV wieku miasto ma bardzo skomplikowaną antropologicznie historię. Zdaniem księdza Wykowskiego dzieje Pasymia są bardzo dobrym przykładem do zrozumienia tożsamości naszego narodu.

Mariusz Korejwo

Mariusz Korejwo z Archiwum Państwowego w Olsztynie zwracał uwagę na kwestie liczebności Polaków żyjących na polskich ziemiach w XIX i na początku XX wieku.

Krzysztof Marek Nowacki

Obecny na konferencji warmińsko-mazurski kurator oświaty Krzysztof Marek Nowacki, który przekonywał, że bez wiedzy o przeszłości nie zbudujemy przyszłości. Jak mówił historię trzeba znać, dlatego jest obecna w nauczaniu.

Konferencja w Guzowym Piecu potrwa do jutra. Jej podsumowaniem ma być publikacja naukowa.

 

Autor: K.Grabowska
Redakcja: BSChromy

Więcej w Warmia i Mazury, polskość
Günter Verheugen: Warmia i Mazury stały się atrakcyjne nie tylko dla Polaków, ale także dla zagranicznych turystów

- Na Warmię i Mazury chętnie przyjeżdżają nie tylko Polacy, ale także turyści zza granicy. Jest to zasługa m.in. rozwijającej się infrastruktury i inwestycji w sektorze...

Zamknij
RadioOlsztynTV