Strona główna Radio Olsztyn
Posłuchaj
Pogoda
Olsztyn
DZIŚ: 21 °C pogoda dziś
JUTRO: 23 °C pogoda jutro
Logowanie
 

Praca dla uchodźców wojennych. Ilu z nich znalazło zatrudnienie i co robią?

Fot. P. Getka

Po 24 lutego, pracę w Polsce podjęło ponad 30 tysięcy obywateli Ukrainy – wynika z danych resortu rodziny i polityki społecznej. Na Warmii i Mazurach tylko niewielki odsetek uchodźców podjął pracę.

Na Warmii i Mazurach przebywa, według oficjalnych danych i różnych szacunków, kilkanaście tysięcy uchodźców. Głównie są to kobiety z dziećmi. Tylko niewielka część z nich zarejestrowała się w urzędach pracy – mówi Wiesław Drożdżyński pełniący obowiązki Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Olsztynie.

Na koniec marca mieliśmy zarejestrowanych około 420 osób z Ukrainy. Było dla nich 645 ofert pracy, gdzie pracodawcy wskazali, że mogą zatrudnić osobę z Ukrainy.

Urzędy pracy w regionie otrzymały też około 640 zgłoszeń od pracodawców, którzy zatrudnili uchodźców na mocy specustawy pozwalającej na pracę obywatelom Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Część zatrudniana jest w formie dorywczej.

Rzeczywiście część z tych osób ma możliwość znalezienia zatrudnienia, ale jak widać nie ma tego zbyt dużo. Możemy szacować, że około tysiąca osób z tych, które przebywają na terenie województwa warmińsko-mazurskiego w jakiś sposób funkcjonuje na rynku pracy.

Uchodźcy zatrudniani są przede wszystkim na umowę zlecenie m.in. jako magazynierzy, szwaczki, pomoce kuchenne czy robotnicy szklarniowi.

Kompleksowe informacje dotyczące rynku pracy są na portalu Pomagam Ukrainie.

Fot. W-MUW

Autor: W. Chromy
Redakcja: B. Świerkowska-Chromy

ZOBACZ TAKŻE

Więcej w region, praca, Ukraina, Ukraińcy, zatrudnienie
Będą ekshumacje ofiar rosyjskiego terroru w Buczy

W celu identyfikacji zwłok i ustalenia okoliczności śmierci mieszkańców Buczy planowana jest ekshumacja z masowego grobu w tym podkijowskim mieście; prokuratura przygotowuje decyzję – poinformowała ukraińska...

Zamknij
RadioOlsztynTV